| Nina_8686 a întrebat:

Care este perioada fertila la femei

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Perioada fertila este perioada in care ovulul este suficient de matur pentru a fi fecundat.Perioada aceasta dureaza cam 10 zile in fiecare luna, dar nu este o metoda sigura de contraceptie.
Poti calcula de aici:
http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php
Vei intelege si te vei lamuri.
Succes!

4 răspunsuri:
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Cand e luna plina. Tu nu te uiti la Nety? tongue

| adryana_6040 a răspuns:

Fertilitatea, ca termen general, se refera la capacitatea de a procrea. O femeie este fertila numai in anumite perioade si de aceea este bine de stiut care este, cu aproximatie, perioada fertila, pentru a putea concepe un copil. Iar ca sa aflati care este aceasta perioada, trebuie implicit sa va cunoasteti organismul si sa stiti exact care sunt functiile organului reproducator, ce inseamna ciclul menstrual si mai ales ce este ovulatia. In continuare sunt punctate cateva elemente esentiale ale fertilitatii.

Perioada fertila si ovulatia
Perioada fertila a unei femei are loc in jurul datei de ovulatie din timpul ciclului menstrual. Este perioada in care femeia poate ramane insarcinata foarte usor. Aceata perioada fertila este de cam 4 zile pe luna si sunt determinate de ovulatie. Important de retinut este faptul ca ciclul menstrual incepe in fiecare luna in prima zi a menstruatiei si dureaza de regula 28 de zile. Perioada fertila a femeii apare de regula la mijlocul ciclului menstrual dar poate aparea si mai devreme.

Pentru a detecta perioada fertila, trebuie sa fiti foarte atenta la schimbarile pe care le sufera organismul (de exemplu prin verificarea temperaturii corpului) si mai ales trebuie sa invatati sa recunoasteti semnele ovulatiei.

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Joi dimineata si marti dupa amiaza tongue