| blue_5140 a întrebat:

Care este perioada in care poti ramane insarcinata?

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pai daca ai o menstruatie de obicei regulata, sansele de a ramane insarcinata sunt mai mari cu 2 saptamani inainte de venirea menstruatiei.De exemplu daca ai un ciclu regulat de 28 de zile, in data de 14 este ziua ovulatiei, pracitic ziua in care sansele de a ramane insarcinata sunt mai mari, desi in orice perioada poti ramane insarcinata daca ai contact sexual neprotejat, doar ca sansele cresc in perioada cea mai fertila.In cazul in care iti doresti un copil si ai menstruatie regulata, cu 2 saptamani inainte de venirea menstruatiei, poate fi ziua conceptiei...in schimb daca nu vrei sa ramai insarcinata, nu uita de protectie, sau calculeza-ti perioada in care nu sunt sanse asa mari de a ramane.
Practic o saptamana e perioada cea mai fertila, in rest 5 zile inainte si 5 zile dupa menstruatie sansele saunt mai mici dar nu imposibile.

| angelinthedark a răspuns:

Ba ce curiozitate ai si uh, adica atata nu sti?

| byank a răspuns:

Mai, poti ramane insarcinata oricand. Cred ca vrei sa stii cand e cea mai mare posibilitate de a ramane. Daca e asa, atunci, in a 15a zi din ciclul tau menstrual, deoarece atunci are loc ovulatia.

| Andra_9758 a răspuns:

In perioada fertila big grin. intra pe google si downloadeaza un programel "menstral" pentru telefon si-ti poti calcula acolo :d eu pe asta il folosesc :* perioada cu rosu e perioada mentruatiei, albastra= perioada infertila si cea cu verde=perioasa fertila :*(ai mai multe explicatii acolo)

| adryanna_7314 a răspuns:

Insarcinata poti ramane oricand! sansele mai mici d a nu ramane insarcinata sunt cu cateva zile pana si dupa c ti-a trecut menstruatia