| Ioanniss55 a întrebat:

La ovulatie sau in perioada fertilă poti ramane însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exact. Doar in perioada fertila care include si momentul ovulatiei exista posibilitatea (insa nu garantat) de a se realiza producerea unei sarcini in urma unui sex neprotejat finalizat cu ejaculare in vagin. In cazuri foarte rare s-au format sarcini in afara acestei perioade insa se considera ca s-au produs accidental, in baza unui mecanism inexplicabil stiintific sau medical.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada fertila este perioada in care poti ramane insarcinata. Ea se calculeaza in functie de ziua estimata a ovulatiei si tine cont de faptul ca spermatozoizii pot trai in caile genitale ale femeii cam 3-4 zile si ca ovulul supravietuieste maxim 5 zile dupa ovulatie. Asadar perioada fertila include 3-4 zile inainte de ziua ovulatiei, ziua ovulatiei si 5 zile dupa ea, adica in medie 10 zile.

| RAY a răspuns:

Pai doar atunci si ramai

| corbulalbrosu a răspuns:

""Pentru ca sansele de a concepe sa fie cat mai ridicate, trebuie sa cunoasteti cateva informatii legate de ovulatie. Ovulul are o durata de viata de 24 de ore, iar celulele spermatice de pana la 4 zile."" http://www.sfatulmedicului.ro/......tiei_10708
""Cat timp sunt fertila?
După ovulaţie, ovulul este capabil de a fi fertilizat timp de numai 12-18 ore per ciclu. Din acest motiv, sincronizarea trebuie să fie corectă ca să apară o sarcină."" http://www.ramai-insarcinata-cyclotest.ro/......cini.html.

| Emilian65 a răspuns:

Da 100%, daca iubitul tau a ejaculat in tine.