| cotzobello a întrebat:

Care este posibilitatea de a ramane inasrcinata in timpul unui contact sexual neprotejat in perioada menstruatiei? mentioanez ca el nu a ejaculat. iar ea are mestra regulata de 28de zile( daca conteaza)...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1% in prima zi a menstrei si 4% in a cincea zi.

2 răspunsuri:
| bea3x a răspuns:

Fecundarea e posibila doar atunci cand spermatozoidul se intalneste cu ovulul. Daca nu a ejaculat, exista o sansa (mai mica, dar exista) ca ovulul sa se fecundeze. Ovulatia apare in general in perioada dintre menstre, iar atunci cand este la ciclu sansele de o sarcina sunt extrem de mici pentru ca nu prea e posibil sa existe un ovul fecundabil. Daca totusi sunteti foarte speriati si vreti sa nu existe niciun dubiu, va sugerez pilula de a doua zi. Sincer, nu stiu daca se mai elibereaza fara prescriptie, si pe buna dreptate. Este un medicament hormonal, ca o doza puternica de anticonceptionale, care intrerupe posibilitatea formarii unei sarcini. Medicamentul nu e recomandat decat in situatii de urgenta, din cauza ca e pe baza de hormoni.

Din pacate nimeni nu iti va garanta 100%, dar in proportie de 99% eu zic ca e in regula. Pe viitor, daca veti avea o viata sexuala regulata va sugerez sa considerati anticonceptionalele - ea ar trebui sa mearga la un cabinet sa i se recomande pilulele cele mai potrivite pentru ea.

| tz_6238 a răspuns:

In perioada menstruatiei?laughing mai, tu stii cati microbi puteti lua amandoi atunci?laughing nu puteti astepta, ce naiba?rolling on the floor