| infinitespiral a întrebat:

Care este secretul unei relatii reusite? eu zic ca prietenie+ atractie dar vreau sa aflu si alte pareri

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,

Atracția este un factor important, dar pe măsură ce stăm cu o persoană aceasta dispare sau se instalează obișnuința, așadar nu e ceva de durată. Dacă vrei să ai o relație reușită, părerea mea este că trebuie să oferi respect, înțelegere, susținere necondiționată și sinceritate. De asemenea, este important să ai grijă și la comportamentul tău, să nu faci lucruri neadecvate, să nu treci peste anumite limite, să nu deranjezi, să nu ridici pretenții nefondate. E o întregă teorie în spate și foarte mult depinde și de modul tău de comportament ca persoană, pentru că degeaba întâlnești omul potrivit dacă nu știi cum să îl și păstrezi.

| RAY a răspuns:

Omul este multumit doar pe moment atat, important este totul parerea mea, dar repet omul nu-i monogom asta e o inventie umana

| Violleta2022 a răspuns:

Dragoste, respect, loialitate, compromisuri.
Atractia si prietenia nu sunt criterii de relatie reusita, sunt criterii de cucerire a partnerului, abia dupa asta trebuie luptat si castigigat: dragostea, respectul, loialitatea, fiind dispus safaci sacrificii si compromisuri de dragul lui/sau ei, iar cand este dragoste adevarata, totul devine foarte usor.

| neutrino a răspuns:

Ai dreptate partial, dar o relatie cu o anumita vechime, daca nu exista sex, nu poate fi completa.