| AIeXxX a întrebat:

Care.i treaba cu impotenta? Adica stiu ca nu ti se scoala dar de ce. E din cauza testiculelor? Sau ca lipseste ceva substanta in organism?
Mersi anticipat

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Impotenta reprezinta o ''BOALA'' grava dar tratabila, fiindca este de fapt o disfunctie sexuala provocata in principal de boli ale aparatului circulator sau de anumite boli care impiedica inima sa functioneze perfect. Nu exista nicio legatura intre masturbare, ejacularea precoce si cu atat mai putin cu testiculele sau lipsa unor anumite substante din organism. Impotenta reprezinta acea stare a penisului barbatului, in care penisul nu poate fi adus in stare erecta, adica sa devina ''sculata'' si nici mentinerea sa in stare de erectie necesara incat sa devina posibila efectuarea unui act sexual chiar si foarte scurt. ''Factori de risc care provoaca IMPOTENTA'' :
-1.) probleme ale vaselor de sânge (probleme vasculare) care pot împiedica sângele să umple penisul său să rămână destul de mult timp pentru a menţine erecţia.
-2.) probleme ale nervilor (probleme neurologice) care împiedică semnalele de excitaţie să ajungă de la creier şi măduva spinării până la penis; tulburări nervoase cum ar fi boala Parkinson, boala Alzheimer, scleroza multiplă sau accidentul vascular cerebral pot interfera cu abilitatea bărbatului de a avea erecţie şi pot să scadă dorinţa sexuală; afecţiunile nervilor din diabet, complicaţii chirurgicale, leziuni ale măduvei spinării pot, de asemenea, să cauzeze probleme.
-3.) probleme ale structurii penisului sau ale ţesuturilor pot împiedica erecţia.
-4.) factori hormonali, cum ar fi niveluri scăzute de testosteron.
-5.) efectele secundare ale medicamentelor (spre exemplu cele care se iau pentru hipertensiune sau pentru depresie) pot cauza probleme de erecţie; în unele cazuri, pot fi posibile schimbarea dozelor de medicamente sau folosirea altui medicament.
-6.) folosirea tutunului, a alcoolului sau a drogurilor ilegale pot determina probleme de erecţie; oprirea sau reducerea folosirii acestor substanţe poate reduce severitatea problemelor de erecţie.
-7.) activităţile care restricţionează fluxul de sânge în penis pot determina probleme de erecţie. Unii medici au observat că bărbaţii care merg cu regularitate pe bicicletă pe distanţe mari au risc mai mare de a avea probleme de erecţie.
-8.) depresia (care are de asemenea şi o componentă fizică), anxietatea, stresul, doliul sau probleme cu relaţiile actuale sau trecute. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Poate avea „N" cauze:
- hormonale;
- circulatorii;
- psihice;
- alte afecțiuni (diabet etc.)
- exces sexual (pe termen scurt)
etc.
Pentru un diagnostic corect, mergi la un urolog.

| andrei221master a răspuns:

Salut! La fel cum a remarcat și mihai69, impotența poate avea o sumedie de cauze dar, de cele mai multe ori, acestea pot avea la bază factori psihologici sau probleme de circulație. Anumite tipuri de medicații precum antihistaminicele (alergii), antidepresivele sau unele tranchilizante pot de asemenea afecta durata erecției.
În general, impotența poate fi dată drept diagnostic dacă pacientul are probleme ereticle timp de 2-3 săptămâni consecutive.
Stresul sau alte factori psihici pot avea ca rezultat impotența, dar acestea se tratează, în cele mai multe cazuri, prin ședințe de psihoterapie.
Cel mai bun sfat pe care ți-l pot în momentul de față este să încerci un supliment alimetar pentru potență precum Zerex Extralong ( www.zerex.ro ), înainte de a apela la tratamente medicale costisitoare sau la medicație pe termen lung.