| Nueimportant a întrebat:

un elev care lipseste o perioadă de timp de la scoala din cauza problemelor medicale poate primi testare in prima zi in care revine la scoala sau i se ofera timp pentru a recupera lectiile pierdute? Stiu ca era ceva prevăzut in lege, dar nu-mi amintesc exact cum era si nu gasesc pe internet. Multumesc anticipat! :*

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o dispozitie legala in acest sens, totul depinde de profesor.
In orice caz nu cred ca un profesor te-ar ascula in prima ora dupa revenire.

| Nueimportant explică (pentru Ioandelasal):

Din pacate, astfel de lucruri se intampla. Ieri a iesit din spital si desi a mai primit scutire medicala pentru inca cateva zile a decis sa se duca la scoala astazi pentru a nu mai pierde lectii. S-a trezit la prima ora cu testul pe banca. Lasand la o parte faptul ca vorbim de un copil de 11 ani care nu e capabil sa invete un capitol din carti, totusi este o persoana care iesise din spital de mai putin de 24 de ore... E vorba de moralitate, dar de multe ori uitam sa fim oameni

| Superior a răspuns (pentru Nueimportant):

Scoala romaneasca e toxica, trebuie sa te epuizezi total in favoarea sistemului daca nu, iti vor distruge viata.

| Clorox a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic, nu e datoria ta sa it iei lectiile din timp si chiar daca esti bolnav sa inveti acasa? Cam asa e treaba cu scoala, eu cand am revenit la scoala dupa operatia de apendicita in prima zi am dat teza la geografie, bine, sunt si profesori care sunt mai indulgenti, depinde de caz.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Mie mi s-a întâmplat pe când eram la liceu. În următoarea oră când te prinde iti da rapid un test si gata.

| Ramona000 a răspuns:

Nu prea este normal...
Profesorul ar fi trebuit sa inteleaga ca nu a lipsit de capul lui si a fost in spital.Cred ca un parinte ar putea sa incerce sa vorbeasca cu profesorul respectiv...