| anreeadeea15 a întrebat:

Care imi spune si mie cum se iau anticonceptionalele si daca trebuie reteta ca sa le cumperi sau le poti lua si fara? va roooogbig grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele se iau exact cum ti le prescrie ginecologul. Nu exista doua femei la fel si nu cred ca e cineva atat de nebun incat sa ia preparate hormonale dupa ureche, fara medic. Asa incat, nici nu se pune problema sa le iei fara reteta. mergi pur si simplu la ginecolog pentru o consultatie obisnuita si test Papanicolaou si solicita si anticonceptioanle. pe tot parcursul tratamentului va trebui sa mergi la ginecolog la interval de maxim 6 luni.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt caramele sau bomboane de tuse.
Se iau numai cu recomandarea medicului,care,in urma unor analize,va decide care anticonceptionale sunt potrivite organismului tau.
Daca incerci sa iei anticonceptionale de una singura si dupa ureche,risti sa ramai si insarcinata,sa te trezesti si cu kilograme in plus, dezechilibru hormonal si cine stie ce alte neajunsuri sanatatii tale!
Mergi la medic, daca vrei sa iei anticonceptionale!
Pentru propriul tau bine!

NOname
| NOname a răspuns:

Bine zice Greece...

| candora a răspuns:

Se ia cite una pe zi la aceeasi ora, si nu, nu se pot lua fara reteta fiindca te-ai putea pomeni cu ceva grav