| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele durerilor in zona unde a fost extirpat ovarul?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta, durerile vor inceta dupa cca un an de la operatie, insa cauza lor este aceea ca, la extirparea ovarului, au fost lezate niste zone, in care sunt si unele terminatii nervoase, motiv pentru care revenirea la normal poate dura mai mult. Pot sa mai apara dureri si din cauza schimbarilor meteorologice, pentru ca interventia chirurgicala a fost ceva mai extinsa si au fost sectionati si muschii abdominali si schimbarea timpului poate sa influienteze starea ta de sanatate. Nu este nimic alarmant, insa trebuie sa mergi periodic la control ginicologic, pentru a preveni eventuala repetare a situatiei, in cazul in care exista un ovar restant.
Nu este o situatie care sa te alarmeze, insa indiferent de varsta, schimbarile hormonale, ne afecteaza pe noi femeile si acest lucru trebuie sa ne tina in priza pentru a preveni repetarea unuor situatii nedorite. Trebuie facut si testul Papa Nicolau, examen care poate pune in valoare unele complicatii in zona colului uterin.
Iti doresc multa sanatate.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In urma oricarei interventii chirurgicale, mai ales in cazul extirpari unor parti din organism, tesuturile ramase tind sa-si faca loc in spatiul ramas. Totodata, tesuturile ramase dupa interventie (in special muschii si nervii) nu se aseaza perfect la locul obisnuit de organism, "se trag" un pic.
Daca durerile nu inceteaza dupa 2 luni in urma operatiei, trebuie sa mergi inapoi pentru o examinare atenta, intrucat poate fi vorba de complicatii, care in timp se pot agrava!

cristian
| cristian a răspuns:

Zona respectiva are o corespondenta pe creer.Este doar o senzatie perceputa de creer pana se v-a obisnui cu noua situatie creata.