| Beeatriice a întrebat:

Care sunt cele mai importante lucruri pe care trebuie sa le stiu inainte de a incepe sa iau anticonceptionale?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste pe internet despre "efectele secundare" sau negative ale anticonceptionalelor si vei vedea ca sunt legate de: sterilitatea (imposibilitatea de a mai ramane insarcinata si a avea copii), cresterea in greutate, modificari hormonale/endocrine minore sau majore, acnee... unii chiar spun ca folosirea indelungata a lor este legata de aparitia cancerlor ovariene.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti le va explica medicul ginecolog, deoarece el este SINGURA persoana care iti poate prescrie anticonceptionalul care se potriveste perfect/manusa pe activitatea hormonala existenta in organismul tau. Medicul ginecolog va putea stabili cel mai indicat/prietenos produs contraceptiv pe baza profilului tau hormonal care este unic/personal. Acest profil hormonal poate fi realizat numai pe baza consultatiei generale, a rezultatului analizei de coagulare a sangelui si a celorlalte cateva analize hormonale strict necesare si obligatorii de efectuat. Folosirea pe termen lung a unor pastile AC fara prescriptie medicala, poate provoca perturbari grave ale intregului sistem hormonal si sa aiba o eficienta slaba sau aproape inexistenta. Multa sanatate!

| cristimihailov a răspuns:

Ca ingrasa si te cam deregleaza hormonal.