| Radandam a întrebat:

Care sunt primele 5 boli care se pot transmite prin sex oral sau cele mai frecvente care se iau prin sex oral? O fată de 17 ani, credeti ca are riscul mai mic sa aibă vreo boala cu transmitere sexuala chiar daca a avut alti parteneri pana la aceea varstă? Si care ar fi principalele simptome care ti-ar semnala ca ai fi contactat vreo boala cu transmitere sexuala? Eu stiam ca prin sex oral sansele sunt mai mici, acum nu stiu....si inca o intrebare importanta, la analizele uzuale se poate vedea daca e ceva in neregula, daca ai contactat vreo boala? Va rog sa imi raspundeti la toate intrebarile si sa ma ajutati.Multumesc mult!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general, toate bolile cu transmitere sexuala, se transmit prin sex: oral, vaginal cat si anal.
https://www.csid.ro/......l-16834093

1. SIDA (HIV)
2. Sifilis
3. HPV
4. Herpes
5. Gonoreea (sculament)
6. Chlamydia
7. Trichomoniaza
8. hepatite B si c

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta varsta fetei, ca are 17 ani sau 27, daca a avut nesansa sa aiba prima oara sex neprotejat cu cineva plin de boli cu transmitere sexuala, i le-a transmis ei, iar ea la altii, cu care a avut sex dupa aceea.
Asadar, nu trebuie sa fii avut viata tumultoasa, sau multi partneri de sex, doar unul infectat cu multe boli.
Din pacate, prin sexul oral se iau cu usurinta, majoritatea bolilor cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Medicul Otilia Ţigănaş explica pe larg si pe intelesul tuturor care sunt infectiile (BTS-urile) care pot fi transmite prin sex oral.
https://adevarul.ro/......index.html

| Sofer a răspuns:

O pui sa se spele bine în gura și apoi oral curat man.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sofer):

Pune mana si citeste ce boli se iau prin schimbul de fluide, ca spalatul in gura nu ajuta la nimic, la fel de usor iei orice boala are fata sau baiatul care-ti fac sex oral.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sofer):

Oral poate insemna si sa-i faca el ei, nu doar ea luiwinking

| Sofer a răspuns (pentru Cosmin86):

Știu man. Oricum e bine sa se spele bine amândoi înainte.

| Donsavas a răspuns:

Șansele sunt la fel de mari si nu conteaza vârsta, oricand poti sa iei o boala daca faci sex.

| Katte a răspuns:

Daca sunteti virgini amandoi si aveti o igiena curata, nu se intampla nimic

| Megasurfs a răspuns:

HIV SIDA Halem Salem și cea mai rea este Pules