| Angeleyes a întrebat:

Care sunt sansele sa ramai insarcinata daca el nu ejaculeaza sau o face in exterior si daca inainte sa te penetreze i s-a scurs lichidul preejaculator?
Contactul fiind fara protectie.
Lichidul acela cand e el excitat, curge tot timpul sau doar la inceputul excitarii?
Rog sa imi raspundeti.

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sansele sunt foarte mari, pentru ca lichdul - cele 2-3 picaturi apar ca semn al excitarii sexuale puternice! - contine cel putin cateva zeci de mii de spermatozoizi, dintre care unul singur si ajunge sa te faca "fericita"!

Si de ce act sexual fara protectie?! In afara de sarcina - care, daca se face avort, te poate lasa sterila! - maunt is zeci de boli care se transmit asa! Iar tratamentul e scump, dureaza si e disconfortant! Oare merita "vitejia" de a face sex neprotejat?!

| VadTot a răspuns:

Scuza ma dar oare sti si la ce alte riscuri te ai expus in afara de a ramane insarcinata?laughing))

| NuConteazaNumeleee a răspuns:

Eu cu acel lichid preejaculator am ramas gravida deci te sfatuiesc draga mea sa folosesti prezervativul sau in caz de ''accident'' sa fugi fuguta la farmacie si sa iei pastila de a doua zilaughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând am citit toate întrebările tale, pentru ca să văd ce vârstă ai ( precum şi alte nelămuriri/probleme )!

Am constatat că ai 19 ani şi încă erai virgină ( prin mai )!

Întrebarea mea este : ACUM mai eşti virgină şi vrei s-o faci - SAU ai făcut-o şi acum vrei să afli dacă poţi rămâne însărcinată - că aici vorbim puţin cam ipotetic ( şi cu unele subînţelesuri )!

Acum, discutând la modul GENERAL, ar fi de spus următoarele :

Ar fi important de ştiut la ce vârstă ţi-a venit prima dată menstruaţia şi dacă ai ciclu REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile ),...

Apoi, mai ales având în vedere că NU ai experienţă sexuală, TU nu ai de unde şti că "nu a ejaculat în tine", SAU a putut ejacula de două ori ( odată în tine, şi a 2-a pe tine …, în exterior …)? Deoarece, chiar multe femei MATURE pot fi PĂCĂLITE de o ejaculare intravaginală, EVENTUAL urmată de o ejaculare externă - iar cum experienţa ta sexuală este REDUSĂ ( sau inexistentă ), se ridică MARI semne de întrebare privind acest aspect!

DECI, e foarte IMPORTANT ca să te PROTEJEZI de fiecare dată cănd faci dragoste/sex – şi asta, mai ales în cazul în care NU ai ciclu REGULAT!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT, atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

De aceea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Bine-nţeles, asta în cazul unui ciclu REGULAT; dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL există permanent!

IAR în cazul în care URMEAZĂ să faci dragoste pentru prima dată – atunci sunt valabile şi următoarele explicaţii :

Mai ales că faceţi dragoste pentru PRIMA dată, TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea ( sau chiar imposibilă )!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrefiantă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până cănd vaginul se lubrefiază COMPLET )!

Iar durerea de care e posibil să-ţi fie frică ( la dezvirginare ) este RELATIVĂ - existenţa/inexistenţa ei DIFERĂ de la fată la fată, şi DEPINDE foarte mult de "nivelul" tău de excitaţie ( şi de lubrefiere ), precum şi de "modul" în care te penetrează!

DACĂ urmaţi "paşii" descrişi mai sus, NU vei avea NICI o problemă şi NU vei simţi durere - poţi fi LINIŞTITĂ!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM ( apropo de întrebarea ta din 26 mai 2012 ) şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preejaculare aceea care are rol de lubrefiere nu are loc doar la inceputul actului sexual neaparat. Poate intreveni foarte bine si in timpul acestuia. Cum am mai spus este insesizabila si complet incontrolabila (adica barbatul nu o poate percepe in timpul copulatiei)Privitor la acest aspect nu sunt reguli. Sansele de a ramane insarcinata de la aceea secretie sunt mici dar totusi exista si asta numai daca esti in perioada fertila.

| i86e2 a răspuns:

Șansele sunt de aproximativ 25% să o dea în bară cu coitus interruptus și să rămâi gestantă. Sfatul meu e să folosiți prezervativ în perioada de fertilitate.

| AriannaAri a răspuns:

Dar tu de unde sti ca i s-a scurs tot lichidul preejaculator?
Lichidul acela curge cand baiatul este excitat.

| Bibimem a răspuns:

Sunt sanse sa fi ramas insarcinata. Ia si fa un test si o sa fii mai sigura. Succes. :*