| ofata00 a întrebat:

Care sunt sansele sa raman insarcinata de la lichidul preejeculat? Tin sa mentionez ca am intretinut actul sexual in timpul mentruatiei si sunt in a 5 a zi ( de obicei ma tine in jur de 5-7 zile)

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aproximativ 0 (ZERO). In cazul intretinerii actului sexual in zilele din perioada de menstruatie probabilitatea aparitiei unei sarcini chiar si in cazul in care sperma este ejaculata intentionat in vagin este de maxim 1-2% adica teoretic aproape IMPOSIBILA. O probabilitate mai mare de 10-20% ar putea sa existe in cazul in care ciclul menstrual este foarte scurt de 21-22 de zile. Totusi in perioada de menstruatie este recomandat sa fie folosit prezervativul pentru a se exclude in totalitate posibilitatea unei infectari cu vreun microb al partenerului. Multa sanatate.

| ofata00 explică (pentru corbulalbrosu):

Astazi este ultima zi a menstruatiei

| ofata00 explică (pentru corbulalbrosu):

Tin sa mentionez ca astazi s a incheiat perioada mentruala

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ofata00):

Sanse ZERO mai ales cu lichidul preejeculator, deoarece in momentul producerii acesta nu contine spermatozoizi. Se poate contamina ulterior insa numai in urma amestecarii ei cu sperma ramasa in uretra de la o ejaculare anterioara. Se considera ca fiind prima zi cu o fertilitate de 10-15%, ziua a 10-a a ciclului menstrual numarat din prima zi de menstruatie. Fertilitatea creste progresiv pana in ziua a 14-a cand devine maxima de regula de peste 85-90%. In concluzie perioada cuprinsa intre zilele 1-9 ale unui ciclu menstrual sunt considerate infertile la fel si ultimele 7-9 zile de dinaintea menstruatiei viitoare. Cele afirmate sunt valabile DOAR in cazul unui ciclu menstrual REGULAT.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai intretinut relatii sexuale in timpul ciclului menstrual, nu ai cum sa ramai gravida.