| Edyedy12332 a întrebat:

Care sunt simptomele unei sarcini si perioada in care acestea apar? Este vizibila diferenta sau nu? Care este metoda de a afla daca cineva este insarcinata in afara de medic si test de sarcina?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Primele simptome de SARCINA, care sunt cu adevarat autentice si reale pot sa apara NUMAI din momentul in care sarcina a implinit varsta de circa 6 saptamani de existenta. Simptomele de sarcina apar in cazul a circa 50% dintre femeile insarcinate, iar in privinta modului lor de manifestare aceasta este de regula foarte diferita de la o femeie la alta, astfel ca din acest motiv NU exista un anumit tipar universal valabil.
Testul de sarcina beta-hCG care este efectuat pe baza analizarii unei probe de sange intr-un laborator de analize medicale, sau testul de sarcina care este efectuat acasa pe baza urinei, sunt/si reprezinta singura metoda stiintifica cu ajutorul caruia poate fi depistata si determinata atat existenta cat si lipsa hormonului de sarcina hCG in sangele sau urina unei femei. SanatatE!

| Andreeush a răspuns:

Cele mai comune simptome sunt: lipsa menstruației, greață, vărsături, amețeli, oboseală.
Ori îți faci un test de sarcină ori te duci la medic, faci analize. Altă soluție nu există.

| sofisis a răspuns:

Eu am avut sangerarea de nidatie ca prim semn.In aceeasi zi in care trebuia sa-mi vina menstruatia s-a nimerit.
Apoi la 6 saptamani de sarcina greturi nasoale, gust diferit la tigari si mancare si durere de spate si daca ridicam o sticla de 2 litri de jos.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Cele mai intalnite simptome sunt:greata,urinatul des, balonarea, oboseala si intarzierea menstruatiei, care apar dupa implantare, adica dupa 7-10 zile.
Nu ai cum sa afli daca esti insarcinata decat cu test de sarcina/medic. Poti doar sa presupui, dar nu poti fi sigura.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Simptome evidente:
Greață
Vărsături
Senzatie de foame chiar si dupa ce tocmai ai mâncat
Oboseala/cârcei
Iei în greutate
Lipsa menstruatiei
Mersul la baie foarte des(urinare). Si cu siguranta sunt mult mai multe semne pe care le poti observa la o femeie și iti poti da seama ca este însărcinată. Depinde de fiecare în parte.