| Anonim0246O a întrebat:

Cat costa controlul ginecologic pentru a afla daca sunt gravidă

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Pentru a afla daca esti insarcinata, faci un test din farmacie, daca au trecut mai mult de 21 de zile de la contact, sau faci o analiza de sange beta-hCG cantitativ, la orice laborator.Deci doar pentru a afla daca esti insarcinata costa de la 8lei la 45lei, in functie de optiune.

Daca ai confirmarea sarcinii prin aceste metode, te poti inscrie la orice medic de familie (daca nu esti deja inscrisa) si beneficiezi de gratuitate in monitorizarea normala a sarcinii, chiar daca nu esti sau nu ai fost niciodata asigurata.
Daca optezi pentru avort, atunci va trebui sa platesti acest serviciu, iar aici preturile pot varia destul de mult.

Totusi, daca tii neaparat sa mergi la privat, consulatia plus ecografia, incepand de la 350lei, in cel mai fericit caz, dar depinde de clinica/cabinet, medic, aparatura, localitate etc.In cele mai multe cazuri, consultatia costa aproximativ 200lei, iar ecografia tot cam atat, sau mai mult.

| DmvV a răspuns:

De ce nu faci test de sarcina? Este mult mai simplu iei 2-3 teste din farmacie si le faci.