| Sara2 a întrebat:

Cat de sigure sunt anticonceptionalele? pot merge la medicul de familie sa mi le prescrie sau trebuie obligatoriu la ginecolog? mai ales la o menstruatie neregulata? cat costa? si ce eficienta au? am auzit unele pers ca nu au fost eficiente si au ramas! si din a cata pastila pot sa nu ma protejez? el trebuie sa termine in afara sau nu conteaza? pun aceste intrebari deoarece ma intereseaza

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Siguranta lor este de cam 99%, daca sunt luate corect si la indicatia medicului ginecolog. E foarte important sa se respecte ordinea pastilelor si ora fixa de administrare.
2. Trebuie sa mergi neaparat la ginecolog, mai ales la prima administrare, fiindca trebuie intai sa faci un consult ginecologic si un test Papanicolaou.
3. mai ales la o menstruatie neregulata trebuie sa mergi la ginecolog fiindca e posibil sa ai nevoie de analize suplimentare.
4. Costa intre 20 si 50 de lei blisterul pentru o luna
5. Eficienta lor este foarte buna. Sunt cateva persoane care raman insarcinate desi le iau corect, deoarece nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura. Dar majoritatea femeilor care au ramas insarcinate pe contraceptive, le luasera gresit. Ori nu s-au dus la ginecolog in prealabil si le-au luat din auzite, iar preparatul n-a fost cel potrivit, ori nu au inceput bliserul cand trebuia ci dupa ureche, ori le luau aiurea (cu variatii de ora, uneori chiar mari),. ori mai sareau cate o pastila, ori luau alte tratamente in paralel (in special antibiotice) care scad efectul contraceptivelor.
6. daca le iei corect si la indicatia medicului, te protejeaza de la prima pastila. Mai ales ca le incepi in prima zi de menstruatie si primele zile oricum erau cu risc minim. Totusi, e bine sa astepti 5-7 zile.
7. nu trebuie sa mai asociezi alta metoda contraceptiva atata timp cat iei pastila la ora fixa, nu versi, nu ai diaree si nu iei antibiotice. daca se intampla unul din evenimentele enuntate mai sus, e nevoie sa te protejezi neaparat cu prezervativ minim o saptamana, de preferat pana la urmatoarea menstruatie.
Si un sfat de la mine: in timpul tratamentului, du-te la 6 luni la ginecolog pentru consult de rutina.

| mioara a răspuns:

Du-te la un ginecolog, pentru anticonceptionale parerea mea.

| tee a răspuns:

Trebuie sa te duci la Doctorul Ginecolog. Normal ar trebui sa iti ceara sa faci o serie de analize pe baza carora iti prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc cel mai bine. Nu ramai insarcinata decat daca uiti sa iei o pastila. El nu trebuie sa termine afara.
Din cate stiu eu tratamentul se incepe, de obicei in perioada nefertila, deci poti sa nu te mai protejezi cu altceva de la prima pastila. Dar toate aceste raspunsuri ti le va da doctorul.
Recomandarea mea este totusi sa nu iei anticonceptionale. Dupa cum spunea si mirella25 au foarte multe reactii adverse. Printre care si pilozitate excesiva, cresterea in greutate, distrugerea ficatului si multe altele.
Vorbeste cu doctorul despre cea mai buna metoda contraconceptiva.
Poate ca steriletul ar fi mai indicat, sau diafragma...
Bafta!

| mirella25 a răspuns:

Depinde de ce anticonceptionale folosesti, dar eu nu sunt deloc de acord cu anticonceptionalele...De ce?! Pentru ca au foarte multe reactii adverse, multe dintre ele, cu reprecusiuni grave in timp. Nu crezi? Citeste pe Google despre avantajele si dezavantajele anticonceptionalelor sau, reactiile adverse ale acestora. Ai sa descoperi multe lucruri pe care nu le stiai despre acestea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pilulele anticoncepționale se prescriu după o serie de vizite medicale: medic cardiolog, endocrin, ginecolog, internist. După aceste controale medicale și în funcție de rezultat vei primi pilule în funcție de nevoile tale.
Partenerul poate ejacula în interior, tu ești protejată de pilule.
Nicio metodă contraceptivă nu oferă protecție de 100%, prezervativul este pe primul loc cu o eficiență de 99%, iar celelalte metode sub 98%.
Din punctul meu de vedere abstineța nu o consider o metodă contraceptivă deoarece nu se produce și nici nu se consumă ceva între un bărbat și o femei.
www.seximu.ro, reviste de sexologie, cărți de specialitate la biblioteca centrală de la tine din localitate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt f sigure din perspectiva unei posibile sarcini- ceva de genul 98-99%, dar trebuie sa mergi la ginecolog pentru a-ti recomnda un produs potrivit pentru tine, care iti va regla si menstruatia. Avand in vedere ca esti asa de tematoare de o viitoare sarcina iti recomand sa le folosesti cu incredere, macar 1-2 ani.
Da, au efecte secundare, mai mult cele luate dupa ureche, medicul stie cel mai bine ce sa-ti dea sau poate sa schimbe medicamentul cu un altul.
Din cate stiu eu, te protejeaza dupa o adminstrare de cel putin 7 zile, e bine sa mai folosesti si o alta metoda contraceptiva in perioada asta.
Si da, din moment ce impiedica ovulatia, nu mai trebuie sa apelezi la coitus interuptus.
Apeleaza cu incredere la medicul ginecolog, iti va raspunde la toate intrebarile mai bine decat noi, care ne dam cu parerea aici pe site.
Numai bine!

| Angel4ever a răspuns:

Eu iau anticonceptionale de 9 zile... si am avut un contact sexual astazi! A lasat in mine! Se poate intampla ceva? Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai repede! Multumesc!

| monica19 a răspuns:

Anticonceptionalele protejeaza si in cazul in care barbatul ejaculeaza inauntru?