| Sara2 a întrebat:

Cat de sigure sunt anticonceptionalele? de la a cata pastila pot avea contact sexual neprotejat? cunosteti pe cineva care a luat si totusi a ramas insarcinata? sunt intr-o perioada in care chiar NU imi doresc un copil si as vrea o metoda sigura sigura

5 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

De la a 7ºa pastila iti asigura protectie.
Pana la a 7ºa, foloseste protectie suplimentara.

Sunt sigure, daca le administrezi corect.

| Anca a răspuns:

Vally, si pe langa prezervativ daca adauga si un coitus interuptus e si mai indicat laughing)
Sau mai bine abstinenta si sex mental laughing)

| valy a răspuns:

Cu anticonceptionalele nu stiu... faza e ca daca adaugi si un prezervativ pe langa pastile nu stricawinking

| valy a răspuns:

Da bine spus ancatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pilulele oferă protecţie de la prima adminstare cu condiţia să fie respectat calendarul de administrare, aceeaşi oră în fiecare zi.
Prezervativul oferă protecţie de 99%, pilulele sub 90% şi da, au fost cazuri când sub protecţia acestor pilule hormonale se poate rămâne şi însărcinată. Şansele sunt mici.
De aceea un consult medical de specialitate poate prescrie un contraceptiv în funcţie de nevoile fiecărei femei în parte.
Contraceptivele orale sunt de trei feluri: monofazice, bifazice şi trifazice.
Sănătate şi multă prudenţă.
Pa, pa.