| Asha268 a întrebat:

Cat timp poate sa intarzie menstruatia dupà primul act sexual si protejat?
Help

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca actul sexual a fost normal (adica fara brutalitati) si fata are o varsta adecvata pentru sex (adica peste 17 ani si jumatate), menstruatia nu va intarzia deloc. Poate maxim o zi, dar nu e normal. daca intarzierea depaseste 3 zile, e cazul unei consultatii ginecologice, fiinddca e clar ac se intampla ceva anormal.

| 7Azaky a răspuns:

9 luni maxim!
Asta daca s-a spart prezervativul!
In rest nu stiu...fa un test de sarcina peste 2 saptamani de la actul sexual.iar daca ciclul nu vine..consulta un ginecolog!

| unarab40 a răspuns:

Normal nu trebuie sa intarzie

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este unul REGULAT in mod normal nu se inregistreaza intarzieri in producerea menstruatiei. Totusi in unele cazuri se poate intampla ca din cauza stresului cauzat de excitatie si temerile firesti datorate fricii sa fie afectate activitatile glandelor endocrine si sa apara disfunctionalitati hormonale care sa afecteze momentul pornirii menstruatiei, insa cu un numar mic de zile. In cazul in care ciclul menstrual este unul de tip NEREGULAT nu se poate vorbi de intarziere deoarece intr-un astfel de caz nimeni nu este in stare sa determine sau sa precizeze lungimea unui astfel de ciclu.

| OnuOnulică a răspuns:

În jur de 3-4 luni.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu ar trebui sa-ti intarzie menstruatia.

| Felys a răspuns:

Nu prea ar avea de ce sa intarzie, esti convinsa ca a-ti folosit corect prezervativul si ai fost protejata pe tot parcursul actului?

| Dugalle a răspuns:

Depinde, de la cateva zile pana in jur de 9 luni.

| MonixKiller a răspuns:

Depinde daca menstruatia este regulata sau nu. Daca intarzie mai mult de doua-trei luni ar trebui sa consulti un medic ca in cazul unei posibile sarcine sa poti efectua un avort. Te sfatuiesc sa nu te panichezi. Mie imi vine o data la sase luni sau trei luni sau doua, uneori luna de luna, depinde. Daca esti convinsa ca actul sexual a fost protejat corespunzator atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi. Deocamdata nu iti alarma iubitul si nu incepe testele de sarcina pentru ca totul e bine.