| UkaPop a întrebat:

Cauza geloziei excesive poate fi lipsa de incredere?

Răspuns Câştigător
| jamal000 a răspuns:

Increderea se cladeste treptat in timp..Gelozia e normal sa existe atunci cand sunt sentimente la mijloc, insa nu in exces...e lipsa de incredere in propria persoana

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si terminarea relatiei.

| ALGator a răspuns:

Educatie si autoeducatie defectuoasa sau insuficienta. Lipsa de antrenament la empatie (trebuie sa stii ce e aia), necunoasterea notiunii adevarate de respect pentru un semen, obicieiuri dominante sau, invers, complexe, incapacitatea de a accepta ca poti sa si pierzi.
Cele de sus nu inseamna ca persoana geloasa e un analfabet badaran ci ca a "lispit la niste lectii de viata". Din pacate, multi au aceasta problema, chiar daca nu ajung sa fie si gelosi.
In concluzie, e o tulburare comportamentala care se rezolva prin terapie sau autoterapie comportamentala.
Constientizarea e primul pas.

| rapp2020 a răspuns:

In mare parte da.

| MotanAndrei a răspuns:

Cauza unei gelozii, e : lipsa de comunicare, timp putin petrecut in doi, manifestarea intr-un mod lingusitor fata de o persoana de sex opus, lipsa zilnica de,, cat de mult il iubesti'', a persoanelor care te plac sau ar fi cu tine si se manifesta intr-un mod care pe tine te amuza dand impresia ca placi aceea persoana etc. happy

| Torres92 a răspuns:

Lipsa de inceredere si Iubire excesiva laughing
Aman2 in acelasi timp