| pacha a întrebat:

Ce ar spune o fata daca la o prima intalnire i-ai saruta mana in semn de respect?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mana unei doamne/domnisoare se saruta numai in conditii de gala. Adica trebuie sa va aflati intr-o sala de festivitati, un restaurant elegant, teatru, opera si amandoi trebuie sa fiti imbracati corespunzator (tinute elegante, de seara sau dupa-amiaza). Barbatul ia mana femeii, se apleaca si se opreste cu uzele la cam 1 cm de pielea femeii, nu o atinge.
Numai in conditiile astea este un semn de respect si de buna educatie. Pupatul mainii unei femei pe strada, sau cu buzele atingandu-i pielea este semn de proasta cresetere, de mahala.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eusiatat, sarutatul lasciv in public este un gest vulgar si urat.
Dar asta nu are nici o legatura cu discutia. In discutie era politetea si frumusetea unui gest. Eu cred ca fiecare trebuie sa cunoasca cateva notiuni de buna-cuviinta, fiindca nu intotdeauna sunt intuibile. Asa ajungi sa vezi barbati deschizand usa restaurantului si poftind femeia sa intre prima (gest extrem de nepoliticos) sau te trezesti ca-ti este pupata mana la piata. Desi nu sunt vulgare, gesturile astea nepoliticoase te fac sa te simti stanjenita si pui din start eticheta barbatului ca nu este educat.

| mgtow a răspuns:

Daca e panarama ar rade de baiat, daca e una civilizata sar uimi si ar lua acel gest ca ceva cinstit si onest.

| IloveME a răspuns:

Ca esti o persoana respectoasa!
ai face o buna impresie!

| Sweet111 a răspuns:

Salut!
dupa parerea mea ar fi bucuroasa.si ar intelege ca macar o respecti cel putin!
bafta!
pa pa
wave

| simiiii a răspuns:

Hai bunaakiss! Pai crec primul lucru care le-ar veni in caputS " Vaiii ce dragutSsss eee day dreaming:X " Fff dragut si finutzbatting eyelashes aa daca tipa e de aia mokanka, tzaranka te poti astepta la " vai ke demodat estii hellooo stem in secolul 21 " [ tzaranca inculta laughing ke sa-i ceri ] uff in ziua de azi st din ce in ce mai putini baieti in genul tau oh go on. Te puupkiss

| shtephie a răspuns:

Ca este un baiat foarte gentilwinking

| St3fU a răspuns:

Probabil ca ar spune ca esti un tip dragut si gentlemanwinking. bine mai is si alea pitipoance sau curve proaste care ar zice ca esti prost sau ceva de genu.dar sa speram ca nu e cazu :d

| Debb a răspuns:

Depinde de varsta. Daca e o "doamna" ai fatao. Daca e o adolescenta ar incepe sa rada. :p

| SpecialGirl a răspuns:

Probabil s`ar stramba, ar crede ca vrei doar o simpla prieteniehappy

| Maya_9911 a răspuns:

Depinde de fatahappy.
Eu una as prefera sa nu faca chestia asta.
Asta nu inseamna ca sunt curva, taranca si ce au mai spus userii de mai jos.
Insa sunt fete care apreciaza gestul acesta si se simt flatatehappy.
Si eu m'as simtii, insa nu e tocmai genul meu.
Bafta la intalnire!

| Astaeparereamea a răspuns:

gentelman, depinde de virsta ei

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,ar fi incantata de gestul baiatuluibig grin

| AlexicăHD a răspuns:

Ca esti cam ciudat sau ca te-a educat maicata in privinta fetelor deci esti baiatu mamei big grin Daca erai baitu o sarutai cum trebuiawinking

| LiA_1752 a răspuns:

Daca ar fi o fata intelegenta i-ar parea foarte bine, si ar intelege ca esti un gentilmen.

| eusiatat_9429 a răspuns:

D-na Brigaela, ati dat un raspuns educativ, insa eu cred ca baiatul ar fi vrut sa stia daca ar face o impresie buna in momentul in care ar proceda asa. acum va pun o intrebare dumneavostra : Daca faptul ca a sarutra mana unei femei pe strada este un gest de mahala atunci cum vi se pare gestul multor cupluri de a se saruta in public timp indelungat (iar cand spun public ma refer in toate locurile publice posibile: teatru, cinama, mijloace de transport in comun, mall-uri si lista ar putea continua) sincer eu prefer sa vad un "gest de mahala" pe strada decat proastra crestere a tinerilor din ziua de ai.

Iar ca sa ii raspund lui Pacha, depinde de fata, de caracterul si de varsta ei. Daca vrei sa o impresionezi cumpara-i un trandafir rosu si o sa scapi de teama asta, mai mult ca sigur o sa te sarute pe obraz. Partea cu sarutatul mainii e un gest frumos, dar multe fete nu il apreciaza si te-ar face sa decazi in ochii lor. Acest gest se preteaza mai mult la intalnirea mamei fetei, lucru care te-ar ajuta sa faci o impresie buna. Bafta

| SkittlesS a răspuns:

Ai surprindeo sigur
nu gaseste usor asemenea barbati...

| Levana a răspuns:

Pe mine gesturile ăstea nu mă impresionează deloc, nu prea suport genul de băieţi care fac chestia asta doar ca să impresioneze. Io ca fată i-aş zice...''du-te băi acasă...''

| Dex_6605 a răspuns:

Ce pl.m e asa obscen daca ma mozolesc cu gagikamea in public... panal a urma ce imi pasa ce zic ei,e o tara libera, si sa revenim la discutie depinde de fata, daca ar fi o de aia de 13-14 ani cred ca i sar parea o chestie aiurea, dar daca e o doamna sau o domnisioara mai 18-20-25de ani...l-ar lau ca un gest bun