| geims01 a întrebat:

Ce-as putea face? Sunt cu o fata de ceva vreme, ne simtim bine impreuna, ne iubim si nu putem sta unu fara altul dar am avut o relatie mai ciudat mai pe ascuns cu toate ca suntem liberi si eu si ea mai ales ca avem o varsta eu 39 ea 30 dar ai mei nu sunt de acord cu ea si nuci anumiti prieteni deai mei.Eu nu vreau sa renunt la ea.Ai mei spunandu-mi ca a avut un trecut amoros ca e dintr o familie mai proasta dar nu o cunoaste e diferita de ce se spune mai ales ca ea mi-a spus toata viata ei fiind singurul car ii sti trecutu ea e divortata are un baiat iar eu sunt singur.Si mai ales ca sunt cu 10 ani mai mare ca ea eu avand si o varsta si nu vreau sa renunt la ea dar nu pot trai asa ai mei nu o vor.Ma prefera sa stau singur sa gasesc alta dar nu pit tin la ea. Daca as aduceo acasa cred ca nu stiu ce sar intampla....Cum sa ies din toate astea

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

E viata ta, iar la varsta ta ar trebui sa faci ce consideri tu. Pana la urma, tu vei trai cu ea ci nu ei. Nu renunta la ea doar pentru ca asa spun oamenii, ai putea fi surprins. Incearca sa ii faci sa iti respecte decizia. Pentru ca in momentul in care ei iti judeca partenrea, eu zic ca te judeca pe tine. Daca o insulta, inseamna ca de fapt iti insulta alegerea. PEntru ca uneori viata te face sa fi intr-un fel, dar nu alege ea pentru tine.
In principiu, ea poate nu a ales sa aiba un trecut de genul, uneori o dai din una in alta fara a putea intrerupe ciclul, dar, tu poti alege pentru prezent. Daca ii accepti tu trecutul, sau familia, si ai tai ar trebui.
Eu cred ca ar trebui sa le spui ca esti destul de mare cat sa judeci, ca vrei sa risti chiar daca ar avea dreptate si ca ai nevoie ca ei sa aiba incredere in tine, sa nu iti pui intrebarea pe viitor "ce s-ar fi intamplat daca...". Cu atat mai mult ca ai 39 de ani, si daca tu simti o legatura dintre voi si renunti, iar apoi vei ajunge la 50 si ceva de ani si nu vei gasi o persoana asemanatoare, vei trai mereu cu regretul.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ma mir de ce ai ajuns la 39 de ani singur. daca si la varsta asta mama si tata iti spune cu ce fata sa vorbesti atunci o sa ajungi la 60 de ani tot singur.
Esti ditamai barbatul si stai la sfatul parintilor, de parca ei si-ar lua nevasta... jenant pentru un barbat care nu-i capabil nici la varsta asta sa-si ia viata in maini si sa decida pentru el!
Ce importanta au ce vor parintii tai?
Nu-i treaba lor sa decida soarta ta, nici legal si nici moral nu au voie sa se bage in deciziile tale, dar daca tu esti unul "slab de inger", ca sa nu spun incapabil sa decizi, atunci astepata ca ei sa-ti aleaga o baba de vreo 59 de ani, care are bani si te vrea.
Cum sa iesi din toate astea?
Muta-te singur si decide pentru tine, foloseste-ti creierul si nu mai accepta ca altii sa decida pentru tine, ca nu-i normal!

| Vati_Deni_2000 a răspuns:

Ii faci sa inteleaga ca e viata ta, nu a lor, iar la fata sa nu renunti niciodata daca consideri ca ea merita efortul depus, stai cu ei ore intregi ca sa ii faci sa inteleaga, dar daca nu reusesti sfatul meu e sa te muti, sa iti faci propria ta viata.

| geims01 explică (pentru Vati_Deni_2000):

Nu am cum sa ma mut aici am tot facut de mine.Nici la fata nu renunt dar traiesc asa in tot o tensiune.Aiurea viata.