| dydy22 a întrebat:

Ce ati face daca ati fi pus(A) sa alegeti intre prieteni si iubit(a) sau intre familie si iubit(a) si mai ales daca aveti planurii de casatorie, sau daca ati fost pusi in situatie si cum ati procedat?

Răspuns Câştigător
| warwara a răspuns:

Pai depinde de situatie.
Daca treaba cu iubitul/a este serioasa, si chiar esti convins(a) ca este persoana cu care vrei sa iti petreci viata, atunci el/ea ar trebui sa fie alegerea.
Nu am avut o astfel de situatie, si sper sa nu am vreodata, insa nu as renunta la persoana pe care o iubesc pentru nimic happy

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Esti ipocrit sa spui un rezultat la o situatie ipotetica. Doar atunci pe loc iti poti da seama ce trebuie sa faci. Si se poate intampla sa iei o decizie gresita. Nu as renunta la familie pentru o fata, daca m-ar iubi nu ar trebui sa iau o astfel de decizie. Aceeasi situatie ar fi si cu prietenii. Un prieten adevarat te intelege in astfel de situatii si iubita ar trebui sa faca la fel.

| Alisa a răspuns:

Eu sunt acum pusa in aceasta situatie. Cred ca este una dintre cele mai grele decizii pe care o poate lua cineva. Ne iubim, dar mama mea este impotriva lui. El vrea sa vina sa vorbeasca cu ea, dar va fi in zadar lucrul asta, deoarece ea imi va spune: ori el, ori ea. Si atunci ce fac? cum sa renunt la el? cum sa ma rup de familie? odata ce am plecat cu el, toate relatiile cu ai mei se vor rupe, pentru ca nu ar mai fii cale de intoarcere. El este constient de toate astea, am vorbit mult despre situatie, eu m-am certat cu toti. Mama nu il accepta din cauza ca lucreaza in constructii si pentru ca nu e frumos, cica.

Depinde ce varste aveti. Trebuie sa vorbiti foarte serios, si sa fiti constienti de ceea ce va urma.

As vrea sa vorbim mai multe, daca se poate si esti de acord. Ms mult.

Multa bafta.

lolita
| lolita a răspuns:

Cand iubesti trebuie sa stii sa pui pe primul loc atat familia cat si iubitul/a si prietenii. sunt tipuri diferite de dragoste si trebuie sa stii sa te imparti pentru toti. daca iubitul meu m-ar pune sa aleg i-as zice ca este egoist si ca nu ma iubeste cu adevarat, asta este valabil si pentru celelalte doau categorii adica familia si prietenii. toti ar trebui sa se obisnuiasa cu ideea ca exista o alta persoana in viata noastra si de dragul nostru trebuie sa o accepte asa cum este.

| fabiola a răspuns:

As alege ce-mi dicteaza inima! In plus nu as accepta ca o persoana in afara mea sa-mi ceara asa ceva!

| Sara2 a răspuns:

Familia si prietenii, iubitul iubita o dau dracu pana la urma ca vine mereu altul, am suferit mult in trecut si mi-am dat seama ca nu trebuie sa renunti la nimic pentru familie de aceea gandesc asa

| Ana_6509 a răspuns:

Orice ar fi pe primul loc e familia.Nu renunt la familie pentru iubit sub nicio forma. Daca ma iubeste si are incredere in mine nu vad de ce as fi nevoita sa aleg intre el si prieteni, el e iubitul meu, prietenii sunt prietenii mei, punct.

| Antonimu a răspuns:

1. Familia
2. Iubita
Si apoi daca iti intemeiezi o familie, iubita trece pe locu 1 pentru ca si ea face parte din familie.

| dydy22 explică:

Ai dreptate warwara si deeiu un raspuns care mi-a placut

| Deeiu a răspuns:

Daca ar fi vorba sa te casatoresti cu persoana aceea(sa stii sigur ca cu ea vrei sa-ti petreci restul` vieti)as alege iubitu`(a), dar daca este vorba doar de o relatie aleg in mod categoric familia sau prietenihee hee

| Adyna_2391 a răspuns:

Daca ar fi sa aleg intre familie si iubit as alege familia pentru ca ea iti este mereu alaturi orice s-ar intmpla.in schimb iubitul. poate la un moment dat o sa ma lase cu ochii in soare si tot la familie o sa ma intorc... iar intre prieteni si iubit...nu stiu depinde de situatiehappy

| Un NiMeNi CeLeBrU a răspuns:

Daca as fi in locul tau as alege persoana iubita deoarece nu poti sa te indragostesti de prima care iti iese in cale... dupa ce te vei casatori cu ea sau inainte poti discuta cu familia si sa-i rogi sa te inteleaga deoarece pe ea o iubesti si sa iti fie alaturi.eu cred ca pana l urma te vor intelegewinking

| cryss_1828 a răspuns:

Si eu sunt pusa in aceeasi situatie.La mint situatia asta a fost inca de la inceput ( de cand aveam 1-2 luni ), acum in prezent avem 7 si cateva zile si desi au incercat prin ft ft multe metode sa ne desparta de la amenintari in leg cu banii, la amenintari in leg cu el samd tot nu am renuntat la relatia asta si o sa o continui incontinuare.Eu o sa ma logodesc cu el posibil la vara si poate ca vor accepta situatia atunci... daca totusi nu si nu o sa il aleg pe el pentru ca oricum in fam lui ma simt mai bine decat a mea ( in momentul de fata). Aici gasesc intelegere, afectiune de la toti membrii, incepand de la parintii lui la fratele lui, matusa lui samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune problema asa.Trebuie sa tinem cont ca la maturitate fiecare animal devine independent de parinti si de familia lui pe care e constient ca trebuie s-o paraseasca.De ce ar face omul exceptie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As alege iubitul deoarece fiind planuri de casatorie, este normal sa il iubesc foarte mult. In plus, am si cazul matusii mele: s-a casatorit fara voia parintilor, n-au mai vorbim vreo 5-6 ani, dar intre timp s-au impacat si acum matusa mea si-a construit o familie de tot respectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine nu exista locul 1 sau 2 sau etc. iubirea pentru sot este diferita de iubirea pentru familia mea.la fel de mult cum il iubesc pe el, imi iubesc si familia.numai ca in moduri diferite.

| svetik a răspuns:

Alege familia si prietenii..., va veti desparti...
da o sa vezi ca peste ceva timp singur(a) se va intoarce si o sa-si ceara iertare