| Secretkkk a întrebat:

Ce e adevarata fericire, dragostea adevarata?

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Adevarata fericire e atunci cand iubesti si esti iubit, cand exista incredere si respect reciproc, sinceritate, comunicare...

| Silvia a răspuns:

Dupa parerea mea, poti fii cu adevarat fericit, implinit, atunci cand ti-ai implinit visele si poti stii ca ai lasat ceva in urma ta, ca cineva te apreciazabig grin.

mira
| mira a răspuns:

Fericire presupune implinirea individului pe doua planuri:cel familial prin dragoste si cel profesinal. Ea nu trebuie confundata cu o stare de extaz continuu la care psihicul uman nici n-ar rezista.

| inna a răspuns:

Adevarata fericire este ceea ce simti tu ca te face fericit.

| Antonimu a răspuns:

Dragostea adevarata, este de scurta durata (rimeaza)
pnm... tot ce e frumos dureaza foarte putin, cu mici exceptii... asta ti`o poate demonstra orice user de pe forum care a iubit si cand a simtit la un momentdat ca isi "pierde" iubita/iubitu si nu poate face nimic.

| shishilik a răspuns:

Dagostea adevarata este acea dragoste in care iti regasesti propriile idei, te simti sigura si protejata, simti ca este cineva alaturi de tine si te sprijina neconditionat.

| sorin a răspuns:

Dragostea adevarata este cea mai mare fericirewinking

| cutie a răspuns:

Dragostea adevarata e atunci cand poti sa ii spui partenerul orce problema si el sa nu rada de tine sau sa o puna pe nethee hee

Si desigur cadourile si ROMANTISMUL:X::X
sa nu uitam de respecthappy

| SpikE a răspuns:

Money talk!

| livia_6314 a răspuns:

Draga pisicuta, A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina.Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere vreodata ceva in schimbul iubirii noastre. Ba din potriva, sa ne bucuram ca ni se permite sa manifestam iubirea. Par nebunesti aceste cuvinte astazi cand o asemenea iubire este aproape de negasit. N-o mai intalnim nici in filme (nici macar in filmele de desene animate). Dar atata timp cat cineva o mai pomeneste si isi doreste din toata inima sa o manifeste, mai exista o speranta ca ea sa renasca. Iubiti-va din toata inima pe voi insiva si nu va fie rusine de aceasta iubire. Foarte multi oameni se urasc pe ei insisi, de cele mai multe ori fara un motiv real, doar din plictiseala sau o ignoranta crasa. Iubiti-va asa cum sunteti daca doriti sa va transformati. Nu asteptati sa va transformati pentru a ajunge sa va iubiti, pentru ca nimic nu poate fi transformat in bine, in lipsa iubirii.happy
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai adevarata fericire este dragostea adevarata...
Este imposibil sa fii fericit daca nu iubesti si nu esti iubit...

| tianna a răspuns:

Fericirea adevarata este sa iubesti si sa fii iubit.

| alex_8334 a răspuns:

CRED cà" adevàrata fericire" este urmarea de evenimente bune sau mai putin bune care partajate cu ardoare sunt viata. dragostea adevaratà... càt despre asta fiecare o defineste dupa gustul sau .al meu é picant... pupici