| LoveUbutUdontCare a întrebat:

Ce e ORGOLIUL intr-o relatie?

Mi-am pus de multe ori intrebarea: Mai poate fi vorba de iubire daca exista orgoliu? dar orgoliul acela, care nu te lasa sa faci tu primul pas, spunand "Sa faca el prima data, ca eu am tot facut!", sau sa nu te lase sa iti exprimi sentimentele de teama ca el nu va raspunde.

Am stat cu un baiat 3 luni, dupa care, dupa o luna cat am fost despartiti, ne-am "semi-impacat", a fost ceva scrut de vreo 3 saptamana, in care eram f apropiati, dar pana la urma cica am ramas doar prieteni. El e foarte orgolios; ne-am certat si nu ne mai vorbim de aproape 2 luni, dar in schimb, vorbim unul de celallt(avem o prietena comuna). El e gelos daca am eu anumite status-uri, sau avataruri, eu ink il iubesc mult, si intervin mai multe.

Chiar nu ii pasa, daca nu da niciun semn? Eu cred ca asteapta sa fac eu primul pas, dar de data asta chiar nu mai pot... a gresit el, si pana acum tot eu l-am impacat. SIncer il iubesc mult.

El simte ceva? ce credeti? dupa vreo 2 saptamana, ce ne-am desp spunea ca ii pare rau(asta prietenei noastre, mie nu a avut curajul sa imi recunoasca vreodata), si dupa vreo 2 luni i-a spus tot ei ca am fost fata care l-a facut sa se schimbe si cai-ar fi placut sa dureze...de ce nu face nimic daca simte asta?

Nu mai inteleg.

Daca va lasa timpu, sa treaca, cosndier sa si sentimentele se vor diminua, sau vom gasi pe altcineva.

Cica e bine sa spui ceea ce ai de spus la momentul potrivit... dar mai are sens acum? Suntem desp de 5 luni, si. nu stiu, ink sper ca ne vom impaca!

Chiar exista iubire cu ATATA orgoliu?

FUNDITA

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta...
Orgoliul nu are ce sa caute cand iubesti,nu-ti mai apartii,nu mai esti stapan pe persoana ta,esti parte dintr-un suflet dublu.
Cu totii cautam dragostea,o dorim,suferim,plangem si infrigurati,nerabdatori,ne pierdem in surogate de iubire.
Vreau sa spun ca tu,poate il iubesti,dar el,nu putem sti,poate ceea ce a simtit el pentru tine doar a mimat iubirea.
Framantarea si amarul tau le inteleg.
De ce nu-i propui,pur si simplu, sa faceti revelionul impreuna?
E o ocazie buna, chiar daca tot tu vei face un pas catre el.Dar e de preferat o mica durere in locul nesigurantei si suferintei zilnice.
Pentru ca si la tine mai mult orgoliul vorbeste...
Mult noroc!

7 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Stii, uneori orgoliu poate mult mai mult decat noi! nu ai intalnit pana acum acel gen de persoane care din orgoliu se despart? care din orgoliu nu se mai impac? care din orgoliu parasesc persoana iubita? eu cred ca atunci cand intr-un cuplu exista iubire orgoliu nu isi are rostul.

| LoveUbutUdontCare explică:

Vreau sa spun ca avem amandoi 18 ani si... happy

| LoveUbutUdontCare explică:

IngerulSiDraculTau, sunt total de acord cu tine. Am intalnit. Chiar asa am facut si eu(din pacate)! Dar, chiar daca atunci cand exista iubire orgoliul nu isi are locul, totusi cateodata exista. Intrebarea mea este, de ce?

| IngerulSiDraculTau a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Banuiesc ca din prostie, din ambitia de a fi peste persoana iubita. uneori chiar si din egoism, pentru ca nu acceptam pe altcineva sa aiba ultimul cuvant.

| Analytical a răspuns:

Orgoliul e definitia iubirii! daca nu exista orgoliu` intr-o relatie nu exista dragoste si armonie intre voi. asta denota faptul ca tie iti pasa cu adevarat de el, de ce zice, de ce faci. si invers! exista riscuri, atunci cand nu stiti sa va opriti de la acel "orgoliu`" cand a-ti inceput o relatie, veti fi "un suflet" nu va mai putea exista teama ca de ce nu o face el, sau ca de ce sa o fac?! o faci pur si simplu` din faptul ca te motiveaza persoana cu care esti! tu ii doresti doar binele, si nu orgoliul trebuie sa fie cel care impiedica fericirea voastra, maturizarea relatiei! e de dorit pentru orice fata, atunci cand ne despartim, el sa faca primul pas. dar uite ca si ei isi doresc la fel! atunci intervine orgoliu`! dar iubirea va invinge, pentru ca nu o poti vedea alaturi de o alta persoana si asta ii va face sa cedeze! :* si totodata si pe tine! mentionez, asta poate exista doar prin intermediul a doua persoana care cunosc adevarata dragoste! nu-i poti cere acelasi lucru celei de 15 ani! ar fi inutil si prostesc! muah!

| atac19 a răspuns:

U speri, dar el...asa sunt unii baieti au un orgoliu in ei, ei cred ca daca fac primul pas le scade din masculinitatea lor pe care daca o tin asa, n-or sa aiba unde s-o si foloseasca.stii cand o sa-si dea seama ca te iubeste,ca odata ce afirma asta prietenei comune, cand o sa te vada cu altul, pentru ca pana atunci el nu vede altceva decat orgoliu.

| roxel a răspuns:

Da,dar asta trebuie schimbat! Probabil stie si el, sau cel putin ar trebui, ca asta nu e bine pentru niciunu.Si cred ca in loc sa vorbiti prin acea prietena "Cupidon" mai bine purtati o discutie fata in fata, sau macar la telefon.Numai sa vorbiti amandoi. Poate chiar sunt sentimente la mijloc, reciproce, si nu ar fi bine sa fie distruse.Incearca sa-i spui acelei prietene sa-i bata lui macar un apropo sa vorbeasca cu tine.Eu cred ca cel mai bine ar fi sa discutati. Punctul meu de vedere.Ai grija, bafta! Pupic.