| Daniela0340304 a întrebat:

Ce eficienta are pastila de a doua zi luata la 4-5 ore dupa contact?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Eficienta este MAXIMA. Cu o conditie si anume ca administrarea pastilei sa fie absolut necesara.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu cat este mai repede folosita pastila de a 2-azi (Escapelle, Postinor2), cu atat va fi mai mare eficienta ei precum si probabilitatea ca va fi folositoare. Este indicat ca aceste pastile sa fie folosite daca se poate in primele 24 de ore de la contactul sexual neprotejat, deoarece procedand astfel se obtine eficienta maxima. Eficacitatea pastilei contraceptive Escapelle depinde de numarul de ore care au trecut de la actul sexual neprotejat si momentul administrarii efective, fiindca odata cu trecerea timpului eficienta scade vertiginos, :dupa cum urmeaza :
-in primele 24 de ore - are o eficacitate de 92-95%
-intre 25-48 ore - are o eficacitate de 80-85%
-intre 49-72 ore - are o eficacitate de 55-58%

| Andreisorescu a răspuns:

Niciunul de aia se numeste de a foua zi

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreisorescu):

Se pare ca nu ai discernamantul necesar pentru a intelege si urma sfatul parintesc ce ti-l-am transmis cu ocazia unui alt raspuns de al tau care a fost si acela n raspuns la fel de imbecil si de cretin ca si cel oferit acum din nou. Diferenta de eficienta este mai mult decat evidenta si importanta, insa nu dar si pentru unul cu IQ-ul tau. rolling on the floor

| Daniela0340304 explică (pentru corbulalbrosu):

Ei bine poate ca nu sunt de acord cu sfatul tau "parintesc" si intelept si voi reveni cu informatii suplimentare pentru a-ti demonstra ca sfaturile tale sunt destul de gresite.