| Tanyax a întrebat:

Ce este gelozia? Ce simtiti cand sunteti gelosi si ce faceti atunci cand sunteti gelosi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia reprezinta lipsa de incredere in partener.Gelozia poate fi considerata o boala psihica incurabila si din acest motiv este un lucru teribil; seamana cu iubirea, dar e contrariul ei; cel ce sufera de gelozie nu vrea binele persoanei indragite/iubite, ci dependenta si controlul lui, adica triumful asupra lui. Iubirea este uitarea de sine pe cand gelozia este forma cea mai pasionata a egoismului, a vanitatii, care nu poate sa inteleaga si permite subordonarea. Gelozia provoaca doar durere, in majoritatea cazurilor de natura psihica dar care uneori poate fi chiar si fizica.Se pare ca este de natura genetica, fiind inscris in codul genetic existent in ADN-ul fiecarui individ si din acest motiv nu te poti opune acestei simptomatologii patologice. Fereste-te de asemenea persoane.

9 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca gelozia e normala atunci cand iubesti, dar trebuie sa aiba limite. Eu de exemplu am momente cand sunt geloasa, dar nu ma manifest. Nu ii caut prietenului meu in telefon, calculator, masina, portofel (in buzunare ii caut ca altfel si-ar baga la spalat cardul in fiecare saptamana laughing ), nu il spionez, urmaresc si nici nu fac crize de isterie daca se uita la alta femeie. La ce job are ar putea sa ma insele zilnic cu alta...pai daca m-as gandi ca ma inseala de cate ori iese din casa fara mine as ajunge la nebuni dupa 2 saptamani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stii ce-i gelozia sau pur si simplu vrei sa spargi plictiseala cu prima intrebare care ti-a trecut prin cap?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A scuze, trebuia sa cer voie? Pentru ca vad ca nici restul nu ti-au cerut permisiunea. Din ce stiu eu, este un site de socializare.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Cand esti gelos cel mai recomandat este sa nu faci nimic si sa indrepti lucrurile indirect catre directia ta.Nu iti place ca iese cu prietenul ei cel mai bun la cafea? Iesi si tu cu prietena ta cea mai buna la cafea si spune-i cat de bine te-ai simtit. Daca face crize, e egoista iar tu nu vrei sa fii prins cu o femeie egoista in relatie, ai de unde alege!

| PainLife07 a răspuns:

Nu intotdeauna gelozia inseamna lipsa de incredere.
Uneori esti gelos pe persoana data pentru ca ti-e frica sa o pierzi.

| Tanyax explică:

Curbulargrosu nu sunt geloasa pentru ca nu face nimic ce ar putea sa ma faca geloasa. Pur si simplu cand ma gandesc ca candva a tinut pe cineva in brate parca simt ceva care ma enerveaza. dar sunt constienta ca astazi nu se mai intampla cum sa nu ma mai gandesc la asta? Oare numai eu sunt asa nu se intampla des

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tanyax):

Dar daca ar veni acasa cu organul genital manjit de ruj, tot la fel ai reactiona? Gen, nu ai avea de ce sa te superi, ai fi constienta ca ce s-a intamplat in trecut, ramane in trecut, la fel ca si faza cu imbratisarea. Bine, diferenta e ca de data asta "trecutul" ar fi reprezentat prin trecerea catorva ore.

| Tanyax explică:

Tu ramona pe tine cine te_a bagat in seama

| Binladen220 a răspuns:

Krakilla iti da sa mananci tu pla