| Ionita_Antonio_1990 a întrebat:

Ce este masturbarea? Dau Funda xD

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de astazi, cand subiectele despre viata intima sunt din ce in ce mai des intalnite, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul: „Este bine sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, Este un pacat de moarte cum zice biblia sau preotii?", ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma sau pot sa orbesc?"". intrebari care trezesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele diferende, sau parerile contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea masturbarea este utila sinecesara fiindca pregateste si determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormone cum ar fi : endorfine, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei. (de care preotii nici nu au auzit in viata lor) Prin producerea hormonilor precizati, se va produce/obtine scaderea cantitatii de cortizon adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand urmatorul material/link. Iar convingerea potrivit careia se pierde energia din cauza eliminarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o gandire imbecila. Multa sanatate! https://:///......asturbarii

| YellowAngel a răspuns:

Din moment ce ai postat aici sti deja.
Daca nu sti, cauta pe net "masturbate porn"

| UlisesHarold a răspuns:

O stimuare manuala a organelor erogene la barbati/femei, care are ca scop eliberarea tensiunii sexuale( hormoni specifici).

| Anonimul_Anonim_1980 a răspuns:

Este un proces de unire a mainii cu organul genital.