| Da5689 a întrebat:

Masturbarea face bine la?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca activitatea de MASTURBARE, adica autosatisfacere este practicata in ''regim'' normal, in acel caz in mod sigur NU vor apare probleme. Daca ne ghidam dupa rezultatele obtinute in urma cercetarilor stiintifice, experimentelor medicale, studiilor psihologice si psihoterapeutice efectuate in ultima vreme si le apreciem/consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea care reprezinta de fapt autosatisfacerea sexuala, reprezinta o activitate cu totul normala fara urmari negative, ba din contra este chiar benefica fiindca favorizeaza echilibrarea activitatii hormonale in organism. Astfel ca se poate considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care indivizii care-l practica urmaresc si reuseste sa-si elibereze organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada de pubertate si a adolescenta. Insa tot pe baza studiilor a reiesit ca foarte multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze frecvent, pentru a obtine paceri si satisfactii atunci cand lipseste partenerul, sau in timp ce sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice pentru organism, prin producerea si eliberarea de hormoni benefici printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii, de care in mod absolut sigur preotii nici nu au auzit in viata lor. rolling on the floor Producerea acestor hormoni benefici, duce la scaderea cortizonului, hormonul care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care apar si se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet. Bineinteles ca exista convingeri potrivit carora masturbarea produce toate nenorocirile si relele posibile si imposibile, sau vehiculeaza ideile potruvit carora s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o parere si/sau convingere a unor oligofreni imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Hammurabi a răspuns:

... la ten. laughing

| Necunoscut112 a răspuns:

La psihic

| gheorghe699 a răspuns:

Nu stiu cat bine face.dar toti o practicam, imi amintesc and eram militar, ce labe ...si acum mai fac uneori cu dusul.

| ziptrack a răspuns:

Masturbarea adica onania/malahia este un pacat deosebit de grav iar pedeapsa este distrugerea memoriei, pierderea parului, acnee sau alte boli de piele. Plus ca persoanele care se masturbeaza ajung sa fie introvertite si daca persista in acest pacat ajung in cele din urma sa nu mai poata sa aiba relatii sexuale normale, ci ajung sa aiba diverse fetishuri perverse.

In Biblie scrie clar ca cei care practica malahia/onania sunt imorali dpdv sexual si nu sunt acceptati in Imparatia lui Dumnezeu, asta binenteles daca crezi in Dumnezeu.

Binenteles ca "stiinta" si mass-media sustin altceva, dar asta din cauza ca sunt la cheremul Ligii Natiunilor Unite unde s-a semnat un tratat de depopulare a Pamantului inca de la infiintare, asta undeva prin 1920 parca.

| Andrei7Zz a răspuns:

Iti descoperi corpul si iti ofera placere.