| markusssss a întrebat:

Ce este masturbarea?laughing

Răspuns Câştigător
| brunethatanebuna a răspuns:

Ce este masturbarea?

24 Septembrie 2007

Motto : Nu critica masturbarea, este sex cu cineva pe care îl iubeşti.- Woody ALEN

Trăim într-o civilizaţie avansată. În culturile avansate, împerecherile se produc mai târziu, astfel încât reprezentanţii ei tineri să aibă timp pentru educaţie.

Din punct de vedere fizic, însă, corpul nu este pregătit pentru reproducere încă de pe la 13 ani. Fizic, poţi avea copii începând de la această vârstă. Din punct de vedere psihic şi social, nu eşti pregătit pentru aceasta.

Aşa că natura a creat o soluţie originală pentru această problemă. Ea se cheamă masturbare. Bărbaţii se masturbează. Şi femeile se masturbează. Chiar şi anumite animale se masturbează. Masturbarea este o cale de a elibera tensiunea sexuală fără a trece prin actul complet al împerechierii cu un membru al sexului opus.

Vei auzi tot felul de poveşti ciudate despre masturbare: că orbeşte, că duce la nebunie, sau chiar că face să-ţi crească păr în palme. Nici una din aceste poveşti nu e adevărată. Masturbarea este un lucru perfect sănătos şi normal.

Masturbarea este, de regulă, prima ta experienţă sexuală. Se mai spune că "te joci cu tine însuţi". Fetele îşi folosesc degetele pentru a-şi mângâia vaginul şi clitorisul (o umflătură mică şi foarte sensibilă aflată chiar deasupra intrării în vagin). Băieţii fac acelaşi lucru cu penisul lor. "Fac laba", se mai spune în limbajul de jargou, de unde şi expresia de "labagii".

Începi să te masturbezi deoarece te gândeşti din ce în ce mai mult la sexul opus. Imaginaţia ta creează scene care îţi provoacă excitaţie sexuală; tensiunea sexuală creşte şi atunci simţi nevoia să te "joci" cu organele tale sexuale.

Dacă freci zona respectivă suficient de mult, vei avea orgasm. Orgasmul reprezintă, de fapt, momentul de eliberare a tensiunii sexuale, aducând totodată o senzaţie foarte plăcută.

Repetăm: masturbarea este o parte importantă a procesului de maturizare. Nu lăsa nimic şi pe nimeni să te facă să te simţi vinovat în legătură cu asta. Nu îţi sugerăm să te masturbezi nonstop. Un motiv este acela că, oricum, corpul tău nu va coopera. Apoi, ca orice alt lucru practicat mai mult decât e nevoie, şi masturbarea devine plictisitoare.

Ceea ce trebuie să reţii este că masturbarea nu provoacă nici un efect negativ şi nu face rău nimănui. Nu trebuie să te simţi vinovat pentru că te masturbezi. Trebuie să te simţi bine când faci acest lucru.

P. S. Închideţi camera Dvs. când o faceţi!

fundabatting eyelashesbatting eyelashes

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.orthodoxphotos.com/readings/trupul/masturbarea.shtml
Masturbarea reprezintă acțiunea de autostimulare, excitare manuală a organelor sexuale, de către barbați sau femei. Actul mai este impropriu denumit onanie sau onanism.
Și ce este de râs?
Pa, pa.

| Crisu a răspuns:

Autosatisfacerea straight face

Răspuns utilizator avertizat
| KeepCalm a răspuns:

Procesul excitarii glandelor sexuale reproducatoare.

| markusssss explică:

Va rog sa nu bagati in seama intrebare fiind ca nu eu am scriso...ci fratemeu mai mic sad iertati-ma!