| Ingerpierdut_1127 a întrebat:

Ce este nunta? semnificatia ei prin cuvinte frumoase va rog ajutati-ma ca am nevoie urgent!

Răspuns Câştigător
| Sonia a răspuns:

Nunta este uniunea spiritula dintre barbat si femeie in fata lui Dumnezu. Este perioada a vietii uni om cand devineu ''unul'' cu alt om si nu mai exista numai el exista si celalat.
Acest legamant se leaga prin iubire, acesta iubire fiind simbolizata de inele de cunuie.(de la cuvantul legamnt, daca ai observat de multe ori cand este vorba de o nunta apar doua inele unite ce simbolizeaza din doi unu).
Omul este facut sa dea iubire si sa primeasca, dar se spune ca marea dragoste se intalneste numai o data, si nunta marcheaza acest lucru.
Cum Floarea Soarelui are nevoie de razele Sorelui sa o incalzeasaca si sa ii troneze deasupra asa este si omul are nevoie de altcineva ca sa ii incalzeasca viata.
Cum este Florea de Colt ce creste la multe si cand ''ploua''(folosec ploaie cu sens de lacrima) are nevoie de briza rece si de vant specifica culmilor inalte ca sa ii alunge ultimele picaturi de pe petale, asa este si omul are nevoie de cineva sa ii stearga lacrimile ce raman dupa o durere si chiar daca exista prieteni care sa o faca, nimic nu valoreaza mai mult decat persoana iubita sa faca asta.
Si ca tot timpul acestea sa fie impeuna sa se poate completa isi jura credinta spunand''da '' la starea civila si il au ca martor pe Dumnezeu ca iubirea lor va dainui vesnic.
Se spune ca acum mult timp cand inca lumea nu exista printesa Nor s-a indragostit de prin Pamnt si fiindca nu putea rezista decat sa il priveasca o rugat0o pe regina Soare sa faca o vrasa si o trimita vesnic langa el.Atunci regina a creeat o vraja si a transoformat-o pe prinstesa in floare ''Margareta'' si a trimis-o pe pamnt sa stea vesnic langa printul ei. I-a lasat decat petalele alebe precum spuma norilor sa ii aminteasca ce a fost o data si sa simbolizeze puritatea iubirii dintr-e ei doi.
De aici se spune ca vine si rochia de mireasa de culoarea alb.Bine acum este un mit.
Sper ca iti place ce ti-am dathappy.[scuze pentru greselile de scriere]

2 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Nunta inseamna casatorie, este o petrecere in cinstea casatoriei a doi tineri (asa ar fi normal dar sunt si batrani care se casatoresc). Nu inteleg e vroiai tu sa aflii? Daca vrei sa faci un discurs mai bine ai sta linistit ca esti rea mic...

| adi_3786 a răspuns:

Nunta este unirea a doua jumatati in una singura, esti dovada ca doi oameni se iubesc.