| denyysa a întrebat:

Ce faci cand iti dai seama ca persoana care o iubesti e din ce in ce mai rece cu tine? cand iti dai seama ca nu mai e ca la inceput?
cum ii spui? sau ce ii spui?
il/o iubesti foarte mult si nu vrei sa-l pierzi? ce faci?

Răspuns Câştigător
| Diav0la a răspuns:

Hei, mise pare ca am mai scris ceva pe tema asta. Daca ai revenit cu aceeasi problema inseamna ca e mai grav decat pare. Stii draga mea, lumea nu se invarte in jurul unei singure persoane, nu e centrul universului, poti merge inainte si fara el. Poate ca prin racirea asta incearca sa iti transmita un mesaj ...pe care intuitia ta il descifreaza foarte bine. Daca viata ta de zi cu zi are ca punct de reper persoana cu pricina, schimba-ti obiceiurile. Incearca sa traiesti viata ta fara sa fii dependenta de el. Ai sa fi surprinsa dupa o vreme sa vezi ca de fapt poti si asa si e chiar bine. Nu trebuie sa ii sufocam pe cei de langa noi cu afectiune. Fiecare dintre noi are nevoie de spatiu si de timp pentru el, asa incat fa-ti te rog timp pentru tine. Iesi in oras la plimbare, cumpara-ti ceva ce-ti place, iesi cu prietenele la o cafea, la un film, schimba-ti coafura, culoarea parului... Pe langa aceste schimbari exterioare, schimba-ti felul de a gandi, nu te mai lasa preocupata de aceasta racire a relatiei cu cel de langa tine pentru ca situatia s-ar putea sa se intoarca. Dupa cum spuneam si cu alta ocazie, ca la inceput nu poate fi pentru ca totul se transforma, nici tu nu esti cea de la inceput si nici el. Depinde de voi insa sa hotarati in ce directie va indreptati si sa stabiliti care sunt coordonatele relatiei voastre. Fii sigura insa ca oricum ar fi nu ii place sa vada o fata trista si cu ochii umflati de plans ...asta nu il va aduce inapoi, si nici faptul ca te agati de el cu disperare. Bafta!

26 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Prima data te verifici pe tine, iti analizezi comportamentul fata de el si vezi daca nu cumva a intervenit rutina in relatia voastra. Apoi vazi daca mai esti tot atat de cocheta ca atunci cand l-ai cunoscut, tinuta, coafura, machiaj etc. Gandeste-te daca atunci cand faci dragoste mai intrebuintezi aceleasi jocuri erotice si ceva in plus chiar, ca sa-i tii mereu treaz interesul pentru tine. Si nu in ultimul rand analizeaza discutiile pe care le-ati avut in ultimul timp, daca au fost in interesul lui, banale sau mai mult contradictorii. Daca nimic din tot ce am scris aici nu se confirma, atunci, se pare ca a gasit alta. Nu te certa cu el, dar verifica...Ispite sunt la tot pasul, care de care mai frumoase, mai dezbracate, mai avide dupa ceva nou si banos daca se poate. Dar daca totusi ti se pare?

| fabiola a răspuns:

Se spune ca o femeie simte imediat cand ceva e in neregula in relatia ei. Dar iti trebuie tact si rabdare. Uneori timpul le rezolva pe toate. Spui ca il iubesti f.mult si nu vrei sa-l pierzi, dar el simte oare aceleasi lucruri? Daca nu, atunci tu te hranesti cu iluzii si intr-o zi vei obosi.Deci sfatul meu este sa fii la fel ca in trecut dar sa nu fortezi nimic. O eventuala discutie sincera cu el cred ca te poate ajuta.Capul sus!

cami
| cami a răspuns:

Of fratiilor, de cate ori sa spun."persoana PE care o iubesti"
Daca nu se mai comporta cu tine, asa cum o facea la inceput, ii spui ce te deranjeaza! Nu lasa lucrurile asa cum sunt.
Nu, nu-mi mai pasa, fiindca atata timp cat el nu mai are sentimente, eu de ce as avea?

| lia a răspuns:

Pentru inceput, trebuie sa realizezi adevarata problema care va adus in situatia de fata. Dupa ce realizezi ce anume va distantat, trebuie sa vorbesti cu el despre aceasta problema. Daca il lasi in pace, distanta se mareste! Nici o problema nu trebuie sa ramana nerezolvata.
Problema trebuie sa o discuti cu calm, nu incepe sa plangi si sa spui ca nu exista solutii, totul se rezolva daca exista iubire. Este normal sa vii cu inovatii, doar ca trebuie sa le hotarasti impreuna cu el, ca sa va fie utile.

| Mya a răspuns:

Intr-o astfel de situatie, prima intentie este sa sufocam acea persoana, fiind si prima greseala, care nu face decat sa-l indeparteze mai mult! Spune-i ca ti se pare ca se indeparteaza(e suficient sa-i zici o data, nu-l stresa cu intb asta)si vezi ce-ti raspunde... poate sunt doar probleme personale, care il afecteaza foarte mult, apoi nu poti decat sa speri ca situatia se va remedia!
Succes!

mira
| mira a răspuns:

Respecta-i momentele de raceala. Poate vrea o pauza pentru clarificari sentimentale.

| Encore a răspuns:

Prin problema asta pot sa zic si eu ca trec oarecum... sad

| Moneyandfame a răspuns:

Niciodata nu va fi ca la inceput, ca d-aia se numeste inceput.Atunci fiecare incearca sa faca totul perfect, sa impresioneze partenerul, sa il vrajeasca, sa ii faca totul pe plac.Cu timpul intervine rutina si esti aproape sigur ca cealalta persoana va fi emreu acolo.Asa ca nu mai incerci. Reinventeaza-te, reinveteaza-l, reinventati-va.Luati-o de la inceput cu tot, de parca abia v-ati cunoscut.

Răspuns utilizator avertizat
| Simon_7286 a răspuns:

O lasi in pace.Insisitenta devine sufocanta si de multe ori indeparteaza

| larisa_8487 a răspuns:

Analizeaza atenta situatia si vorbeste deschis cu el....restu au zis-o persoanele de mai sushappy

| gabrieladima a răspuns:

Verifica sa nu fi trecut deja la stadiul il iubesc ma iubeste dar de fapt e doar o mare obisnuinta si nu mai putem sta unul fara altul.incearca sa fi mai retrasa un timp sa vezi el sesizeaza acest lucru? incearca sa fi mai rece sa vezi dc il deranjeaza sau poate ii convine, isi pune intrebari sau nici nu observa si dc chiar nu observa inseamna ca nu te mai observa nici pe tine de mult. Poate incerci vreun truc sa il faci gelos, asta dc el mai tine la tine asa poate il trezesti la realitate. Daca nici asa nu merge, incearca sa fi sincera si sa abordezi subiectul, sa vorbiti deschis si sa nu te feresti, sa-i comunici ce simti si sa ii ceri de asemenea sa iti comunice ce are de gand sa faca cu relatia voastra si poate asa o scoti la capat.ca pana la urma dragoste cu forta nu se poate si decat sa fie mai greu mai tarziu, mai bine acum.si pot sa iti spun ca si acum este la fel de greu, fiecare cred ca trece prin asa ceva.

| Cosmina_2740 a răspuns:

Eu ma gandesc in ce se masoara iubirea? in numarul de respiratii sau in numarul de momente care iti taie respiratia? Eu ma gandesc ce a fost la baza relatiei...si sincer daca tu nu iti poti raspunde la intrebare...mai ales ca iti cunosti partenerul...noi nici atat nu iti putem da un raspuns "minune" sad...cauta sa vorbesti deschis cu el...sa vezi unde e problema...motive poate ca sunt... voi stiti... dar trebuiesc definite ca sa nu ramai tu cu gandul ca toate sunt bune...nu ignora faptul ca el vrea altceva...atunci cand iubesti pe cineva il iubesti pentru ca te face sa fi mai buna... dar daca el se indeparteaza de tine...asa'i ca nu mai esti asa de treaba? Iar daca iubirea nu mai este reciproca...nu e altceva decat o mare amagire...mai trageti de relatie...ca sa fiti siguri ca nu mai merge... sad...ai grija de tine si spune ce ai de spus...pentru ca altfel nici el nu o sa mai stie in ce parte sa o ia.

| beautifulzero a răspuns:

Cand e cazul, e gest de mare dragoste sa ii dai drumul, daca iti dai seama ca langa tine nu se mai simte la fel de bine ca la inceput. Daca il iubesti cu adevarat o sa stii sa ii respecti dorinta, fara sa incerci sa il pastrezi alaturi dintr-un egoism pe care tie ti-l justifici cu sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai prin intermediul comunicării voi lua o decizie.
Decât să suferim amândoi mai bine de unul singur. Nu trebuie să ne batem joc, ci trebuie să ne respectăm.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off in aceeasi situatie sunt si eu. mi se pare k este foarte rece cu mine...imi vorbeste urat.tipa.parca nimic nu il mai intereseaza.sad uneori imi rasp cu ''asa si.'' '' si ce daca''... poate se vede cautat... dar m`am saturat k de fiecare data aceeasi poveste si sa o luam de la capat. O problema ar fi k sunt si fff geloasa... dar ar trebui sa ma asigure ca nu ma insala. off. ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii zic ca o iubesc mult si il bag pe ala in spitalwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai ce sa-i fac il las in pace daca nu mai vrea sa fie cu mine si imi vad de viata mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui de ce s-a schimbat asa de mult si de ce nu mai e ca la inceput

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma despart de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceleasi intrebari mi le pun si eu... din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie, nu stiu e sa fac ca sa fie totu bine.Nu stiu cum sa ii spun. mi-e frica ca o sa se supere, demulte ori ii triteam sms-uri si nici nu imi raspndea...la inceput el imi primitea cel putin 10 sms-uri p zi, iar acum nici unu, oare s-a plictisit de mine? cum sa fac ca sa ma iubeasca?straight face stiu ca e o intrebare prosteasca dar nu stiu ce sa mai fac.il iubesc enormlove struckcrying

| 88888 a răspuns:

Il intrebi pur si simplu daca mai tine la tine si daca vrea sa mai fie cu tine ii spui ca ti se pare ca s-a cam racit si ca relatia vostra nu mai e ca la inceput si ca nu ai vrea sa va despartiti pentru ca il iubesti insa daca el nu mai simte acelasi lucru pentru tine nu mai are rost sa va continuati relatia pentru ca mai sunt baieti pe lumea, inteleg ca ti-en greu pentru ca il iubesti insa daca el nu simtela fel nu poti sta langa un suflet rece care nu te mai iubeste. Poate s-a plictisit sau poate are niste probleme si nu mai poate sa iti dea asa de multa atentie ca inainte. Tu intreaba-l! Succes!

| onyx0801 a răspuns:

Discuti cu el... e cea mai buna metoda, caci nimic nu tine o vesnicie.totul e pina la un timp.pentru el. poate si tu nu esti ca la inceput. timpul ne schimba.sau chiar poate cel de acum e adevaratul EL...

| nastea a răspuns:

Incearca sa te porti putin si tu distanta cu el! cred ca il va pune pe ginduri daca totusi tine cit de cit la tine! la mine a mers chestia asta.succes!

| madalyyna a răspuns:

Buna, sunt mada.:* am o relatie de 6 luni, dar am senzatia ca nu mai merge, nu ma mai suna deloc, nu ma mai viziteaza asa de des, cum sa il fac sa tina la mine asa cum tinea la inceput? rog un raspuns cat mai repede...plz.va pup daca vreti sa ma ajutati intrati si p id madutza_sweetgirl97