| StilSanatos a întrebat:

Cand iti dai seama ca iubesti cu adevarat o persoana? daca la inceput nu o iubesti pe parcurs se poate intampla sa incepi s-o iubesti? care e diferenta intre a tine la cineva si a iubi-o?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Iti dai seama ca iubesti o persoana atunci cand iti dai seama ca si cel mai mare defect al ei iti place la nebunie. Iubesti cand simti ca aceea persoana este ceea pe care ai asteptat-o de o viata. Iubesti cand simti ca nu poti trai fara o persoana indiferent daca te raneste. Iti place de o persoana care nu te raneste si mereu te face sa te simti bine.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cred ca la inceput e vorba de simpatie intre cei doi si mai apoi vine si dragoste.Asta bineinteles difera de la caz la caz.Pragul asta dintre iubire si simpatie e extrem de firav mai ales cand e vorba despre o relate de prietenie intre un baiat si o fata, pentru ca mai devreme sau mai tarziu unul dintre ei se va indragosti de celalalt si de aici incep sa izvorasca toate problemele, framantarile si grijile. Cea mai buna carte care poate fi jucata e sinceritatea si apoi flexibilitatea.Chiar daca persoana iubita te respinge gandeste-te ca dragoste cu sila nu se poate si ca ea/el are dreptul sa-si caute si sa-si gaseasca fericirea cu altcineva.Si tu la fel.Nu totul trebuie sa fie o melodrama sau sa se termine cu o tragediewinking

| Arthur a răspuns:

Cred ca ar trebui facuta o delimitare. Poti iubi parintii, bunicii, alte rude, si totusi sa nu simti nevoia sa fii zi de zi langa ei, pentru ca ii ai in suflet permanent. Era mai corect daca intrebai : diferenta dintre a tine la cineva si a fi indragostit de acel cineva. Iubirea e una, dragostea e alta.
Este adevarat ca, sa spunem ca te casatoresti cu cineva, dar nu esti indragostita de acea persoana ci numai tii la ea. E adevarat ca ulterior cunoscand-o mai bine poti sa ajungi sa te indragostesti de ea.
La fel de adevarat e ca poti fi indragostita de partener, ulterior dragstea atenuinduse sau disparand, dar daca tii la el dragostea poate reaparea ulterior canda nici nu e astepti.
Ce e trist, e ca de multe ori nu ne dam seama cat de mult tinem la o persoana decat dupa ce o pierdem sau suntem departe de ea.

| Aly07 a răspuns:

Pai, cand atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva nu iti sta gandul decat la ea si de cate ori o vezi simti fluturasi in stomac(emotii).
Succes happy.

| Alissa193 a răspuns:

Eh a iubi o persoana inseamna intr-adevar sa vrei sa-i fii alaturi in orice klipa, sa simti acei fiori etc.eu as spune ca dragostea poate aparea pe parkurs(desi la mine nu a mai aparut)si pot explica prin faptul ca pentru a aparea e nevoie de putin efort, atentie din partea baiatului, sa fie preokupat de tine, sati demonstreze prin fapte ca te iubeste.In felul acesta te poate kuceri si te poti indragosti.Iti urez succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Bybyloy[:x] a răspuns:

Sal:*

Pai. Tu stii cl mai bine daca il iubesti.
Ex:Iti zice ceva ce poate pe tine te deranjeaza, suferi pentru acele cuvine?
sau spui."asta e.nu e facut pentru mine?"
La inceput poate e o atractie. Apoi vb cu el mai mult incepi cat de cat sa-i tii intr-un anumit fel la el.Sa-ti dai seama daca e imortant pentru tine.
Ex:Esti pe mess, si el nu e online.Cum te comporti? Parca nu ai avea chef de nimic.Ca ai vrea sa vb cu e in acel moment!
Daca e asa, inseama ca astea sunt semnele ca te-ai atasat de el si ca ti la el.
Si totusi este o diferenta intre a iubii si a tine la cineva!
Depinde de persoana.Intai incepi sa tii la ea, apoi incepi sa o iubesti! Si sa petreci din ce in ce mai mult timp cu ea! Si sa vezi ce calitati si ce defecte are.Incepi sa o cunosti mult mai bine. dincolo de acele cuvine"te iubesc", care de mute ori, la unele persoane nu-s spuse din inima.Totul e sa cunosti indeajuns acea persoana!
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva! Ai grija de tine:*!
Bafta!:*

| mihaela_7915 a răspuns:

Da se poate intampla ca pe parcurs sa incepi sa iubesti o persoana.Km iti dai seama? te simti mai ciudat cand o intalnesti. vrei sa arati bine cand e prin preajma, esti furioasa cand e cu alta fata in ipostaze mai intime(adica sarutandu-se...etc.)cand iubesti cu adevarat ai face orice pentru acea persoana.sivorbesc din propria experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire este un sentiment complex...adica cuprinde toate starile(fie ele bune sau rele). Cand iubesti pe cinvea, simti nevoia sa ii spui orice si nu ii este rusine de ceea ce esti. Te simti, tu` in preajma sa. Este foarte greu de exprimat in cuvinte, deoarece u nu am ajuns sa iubesc pe cineva.
Cat despre a tine la cineva, este mult mai usor de perceput. Iti faci griji pentru acea persoana si iti pasa de ceea ce se intampla cu ea. Dar trebuie sa stii sa faci diferenta: Cand iubesti o persoana, ti la ea. Dar cand ti la o persoana, nu inseamna ca neaparat o iubesti.

| casnicavirtuala a răspuns:

Fluturasi, dulcegarii bla bla. iubesti cand esti orb.Si cand stii ca vei ramane asa ...sa nu zic tot restul vietii, dar cat e nevoie.Nu vezi defectele, nu vezi ca nu e nimic din ce iti doreai.Simti doar ca il iubesti.