| ALM2000RO a întrebat:

Ce îmi puteți spune despre acest lucru (titlul mi-a atras atenția)?
https://www.vice.com/......exuala-384
Este adevărat sau este doar un mit?
Sunt băiat, am 23 de ani, sunt virgin, asexual și aromantic (nu sunt deloc frustrat însă și nici n-am fost vreodată) plus că m-am lăsat de masturbare anul trecut prin septembrie (căci nu mai îmi provoca nicio plăcere și o făceam mecanic, din obișnuință și mențineam foarte greu erecția) și sunt hotărât să nu reîncep să mi-o dau. Nu am niciun simptom: nu sunt nici mai agitat, nici mai tensionat, nici nu m-a durut nimic și nici n-am avut vise umede în aceste aproape 4 luni de lipsă de labă.
Dar am citit acest articol și m-am îngrijorat, ba chiar m-am speriat, eu sunt ipohondru și am ajuns să mă tem de orice de vreun an de zile.
Sunt dovezi medicale că din lipsă de masturbare (și de sex - dar asta e dintotdeauna la mine deci n-am luat în calcul să-mi fac griji din așa ceva) pot dezvolta dureri și chiar umflături ale testiculelor (cum spune și în titlu)?
Am citit că nu se poate pune problema de hidrocel în cazul meu, am exclus asta dar tot sunt speriat.
Dacă mă apucă durerile ce trebuie să fac? Îmi recomandați ceva creme sau va trebui neapărat să merg la medic (mi-e rușine de asta deoarece eu sunt foarte pudic și nu-mi priește ideea de a fi văzut dezbrăcat vreodată de cineva)?
Sau ar trebui să mă reapuc de masturbare chiar dacă nu simt deloc nevoia (adică s-o fac în silă - cum o făceam pe parcursul lui 2023 înainte de a mă lăsa), în speranța că pot preveni durerile?
Sunteți pe aici băieți care ați trecut prin spaime similare sau care chiar ați avut dureri testiculare din lipsă de masturbare (și/sau de sex)? Dacă da, cum ați depășit situația?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Mai, daca tu nu ai experimentat dureri, umflaturi si alte simptome, de ce iti faci griji? Corpul tau iti va semnala daca este ceva in neregula cu decizia ta de a nu te mai masturba. Daca te apuca durerile mergi la medic sa vezi ce iti spune in legatura cu calatoria no fap. Oamenii aia au vazut destule la viata lor, prin urmare nu ai de ce sa iti fie rusine.It's their job!

| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Nu e nicio călătorie NoFap, eu nu de asta m-am lăsat de masturbare. Nu agreez modul lor agresiv de abordare și nici principalele lor argumente împotriva masturbării. Cât timp nu e în exces, poate fi în principiu benefică pentru sănătatea mintală și fizică a oricui. Eu m-am lăsat dintr-un singur motiv, pe care de altfel l-am mai precizat în alte postări pe acest subiect: nu mai îmi făcea plăcere și o făceam mecanic și în silă, cu o erecție slabă și menținută foarte greu. Am spus și aici. N-are rost să mă reapuc din moment ce aș face-o doar în silă și fără niciun fel de plăcere/satisfacție.

| dullcat a răspuns (pentru ALM2000RO):

Ok, my bad.

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu ne facem fie normal fie singuri, e posibil sa se intample ce zici dar nu neaparat.

Deci stai linistit.
Si chiar daca apare, si o masturbare la cateva zile ar rezolva treaba, oricum nu ramai asa. Dar cam slabe sanse sa apara.

| mastadont a răspuns:

Nu e nici decum un mit, durerea chiar există. Nu știu dacă se manifestă și dacă nu simți excitare, eu am pățit doar după momente de excitare intensă, partidă de sex începută și neterminată din diferite motive de exemplu. Părerea mea e că nu ai de ce să te îngrijorezi, în articol se dă o explicație destul de bună pentru acest fenomen și pare să fie strict legat de momentele de excitare maximă prelungite care nu se termină prin ejaculare și nu de abstinență în sine.

| Sportacus123 a răspuns:

Am 22 de ani, sunt virgin, nu m-am masturbat niciodată și nu am astfel de probleme.

| Anonimboy111 a răspuns (pentru Sportacus123):

In august 2023 aveai 19 ani si acum 22 si pui niste intrebari aiurite, nu ma mira faptul ca esti utilizator avertizat

| Sportacus123 a răspuns (pentru Anonimboy111):

Am 22 de ani și chiar nu este cazul să comentezi. La 16 ani trebuie să "rupi" caietele în două, nu puța.

| ALM2000RO explică (pentru Sportacus123):

Respectele mele domnule! happy

| Anonimboy111 a răspuns (pentru Sportacus123):

Este cazul sa comentez, poate ai 22 dar in august ziceai ca ai 19, si la 16 ani rup ce vreau aici chiar nu era cazul sa comentezi tu

| Konstantinos99 a răspuns:

Totul porneste de la tine ca om. Daca esti aromantic si iti vezi de treaba, nu ti se va intampla, dar daca iti faci imagini si cazi in capcana de a crede in imaginatiile puse de duhuri rele logic ca te dor ca exista o conexiune dintre ce iti doresti si hormanii tai care nu sunt eliberati. Deci sunt mituri.Sunt adevarate pentru tipii care vor sa faca sex si nu fac(disperat), daca nu te intereseaza si iti vezi de treaba, nu ai probleme.

| Anonimboy111 a răspuns:

Eu stiu ca durerea testiculelor este provocata din cauza ca esti excitat prea rau si nu scoti sperma, nimic grav.