| CoriiiXx a întrebat:

Ce indica lipsa secrețiilor vaginale inaintea menstruației? Tin sa menționez ca mi-a intarziat 3 zile. Desi am facut sex in ultima saptamana, chiar cu o zi inainte de venirea menstruației precizez ca nu a ejaculat in mine.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa secretiilor vaginale (a leucoreei si a mucusului cervical) de regula NU prevestesc ceva anume, dar poate prevesti apropierea inceperii menstruatiei. In cazul in care ciclul menstrual este de tip regulat sau prezinta mici abateri de +/- 2, 3 zile, atunci acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual care sunt situatea inainte de ziua pornirii menstruatiei, reprezinta asa numita PERIOADA A INFERTILITATII ABSOLUTE, zile in care formarea sarcinii este in proportie de 100% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin la terminarea fiecarui act sexual. Multa sanatatE!