| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna contact sexual protejat si neprotejat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este considerat ca fiind un contact sexual protejat acel sex in urma caruia nu poate sa apara, sa se formeze o sarcina nici in cazul in care sperma ajunge in vagin (intentionat sau din greseala). Protectia se poate realiza prin mai multe metode si anume : sex intretinut in perioadele nefertile ale ciclului menstrual, prin coit intrerupt (cele mai vechi si folosite 2 metode chiar daca nu sunt (prea) sigure, eficiente), folosirea prezervativului, ovule si/sau creme spermigene, pastile anticonceptionale, inel vaginal cu hormoni, implanturi hormonale subcutanate, sterilet. Ordinea metodelor de protectie prezentate respecta oarecum si gradul de protectie oferit de fiecare metoda enumerata. Orice sex intretinut in lipsa unei metode de protectie este considerat ca fiind neprotejat.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Sexul protejat este cel care se face cu prezervativ la baiat. Cel neprotejat este cel in care baiatul nu foloseste prezervativ.

| Florentina9210 a răspuns:

Protejat: Cand o faci cu prezervativ.
Neprotejat: Cand o faci fara. Desi majoritatea baietilor, vor ''fara'', ca e placerea mai intensa, in schimb fetele sunt singurele care sufera. E o vorba:''baiatul a scapat sapca, a luat-o''. Fata ramane de fraiera!

| gaspard a răspuns:

Contact sexual protejat la femeie inseamna sa ia anticonceptionale.
Contact sexual protejat la barbati inseamna sa foloseasca durex.(prezervative)