| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna gelozia in zilele noastre?

4 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Frica de a nu pierde persoana iubita, dar cand gelozia este dusa la extrem, ajungi sa ramai singur.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai a fi gelos inseamna sa iti doresti ceva ce are un om dar tu nu ai.
Spre exemplu cand un prieten amic sau asa are cel mai nou model de BMW si te roade invidia ca nu ai si tu o masina marfa ca a lui sau ceva de genu exista situatii.

| Deaad a răspuns:

Cand vine vorba de realtie, poate sa o distruga.
Gelozia in relatii e o paranoia extrema.
Gelozia ne demonstreaza in cel mai bun mod, ca oamenii sunt subiectivi si se gandesc numai la ei, chiar si cand iubesc pe cineva.
Un barbat vrea sa tina femeia numai pentru el, pentru ca e o sursa de emotii, de placeri sexuale si scut impotriva singuratatii.
De aceea apare gelozia absolut inevitabila chiar atunci cand femeia doar vorbeste cu un alt barbat.Si e normala.

Doar ca foarte multi oameni dezvolta din asta o manie adevarata, paranoia extremista, care culmineaza cu violenta domestica.Eu stiu cel mai bine ce inseamna gelozia intr-un cuplu si ce poate sa faca.Si toti cei care au vazut scandaluri in copilarie si au auzit injuraturi de tipul "tarfa dracu", stiu.

Deci omul este inzestrat cu o asa puternica doza de subiectivism, incat nu stiu daca mai e valida obiectivitatea.

Si un alt exemplu la treaba asta:
Atunci cand iti moare cineva drag si suferi, suferi pentru ca nu mai e langa TINE.Ca nu te mai poate multumi sufleteste pe TINE prin felul ei de a fi, comportament, etc.

| Tabia a răspuns:

Asta e atunci cand tu incerci in mintea ta sa-i rupi capul cuiva pentru ceea ce are si tu nu ai, dar nu ai curajul sa o faci big grin. Este un soi de ura atunci cand iti ia ce iti apartine tie, sau te intrece si poate mai multe decat tine.