| titicristina21 a întrebat:

Ce inseamna hiv/cum se transmite? La ce poate dauna? Cum scapi de el?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar prin folosirea prezervativului ori de cate ori intretii contacte sexuale cu persoane necunoscute sau infectate deja, poate elimina posibilitatea de a contacta virusului care provoaca HIV/SIDA. Celelalte posibilitati de a te infecta cu virusul respectiv nu tin neaparat de tine si din acest motiv este indicat pe cat posibil sa nu interferezi cu personele deja infectate. Sanatate!

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hiv inseama un virus care se transmite prin contact cu sangele infectat sau cu ceea ce elimina vaginul unei femei acel lichid, virusul distruge in timp sistemul imunitar, se poate preveni daca faci sex protejat mereu si nu primesti sange de la unu cu hiv

sper ca ai inteles, in orice caz nu se poate scapa de el e pe viata si apare dupa cativa anii timp in care esti bine sanatos si infectezi pe alti fara sa stii de asta sexul protejat e asa important ca astia cu hiv nici nu stiu ca sunt infectati cu hiv, un singur contact sexual e destul sa ai hiv

| RAY a răspuns:

La barbat se transmite prin sperma sa stii deci si sexul oral facut unui barbat e periculos

| deeeaqq a răspuns:

Scuze că întreb, câți ani ai? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HIV este virusul care dă naștere la SIDA. Acesta se transmite prin fluidele corpului:
sânge, spermă chiar și lapte matern.
Iată următoarele moduri de transmitere:
Contac sexual neprotejat, uzarea comună a unor obiecte intime (gen periuțe de dinți, seringi, etc), și chiar prin transfuzi de sânge.
Dăunează sistemului imunitar, și duce la apariția SIDA, care e o boală nevidecabilă și mortală.
HIV nu este tratabil, însă poate fi ținut sub control, iar de asemea poate fi prevenit.

| titicristina21 explică (pentru anonim_4396):

Cum poate fi prevenit

| anonim_4396 a răspuns (pentru titicristina21):

Prin protejarea contactelor sexual ( folosirea unui prezervativ), și prin a evita uzarea comună a obiectelor de igienă intimă (periuță de dinți și alt ceva de genu) și a seringiilor folosite la comun ( aici ține de unitățiile medicale). În cazul transfuziilor (deoarece se poate transmite și prin transfuzi) sângele trebuie controlat. De asemenea evită ca cineva să sângereze peste tine, mai ales dacă ai o rană deschis (deși șansele să primești HIV în acest sens sunt foarte mici).

| titicristina21 explică (pentru anonim_4396):

Deci as putea sa merg la doctor si sa verifice daca am hiv?

| anonim_4396 a răspuns (pentru titicristina21):

Desigur? Îți faci un test sanguin și afli dacă ai HIV.

| titicristina21 explică (pentru anonim_4396):

Si daca zice da ce fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru titicristina21):

Există un tratament care ține boala sub control, nu mă întreba în ce constă că nu știu, asta doar medicul știe.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru titicristina21):

Doar prin folosirea prezervativului ori de cate ori intretii contacte sexuale cu persoane necunoscute sau infectate deja, poate elimina posibilitatea de a contacta virusului care provoaca HIV/SIDA. Celelalte posibilitati de a te infecta cu virusul respectiv nu tin neaparat de tine si din acest motiv este indicat pe cat posibil sa nu interferezi cu personele deja infectate. Sanatate!

| Crux a răspuns:

HIV-Virusul imunodeficienței umane..care provoacă boala numită SIDA-Sindromul imunodeficienței umane dobândite. Acest virus atacă şi distruge celulele sistemului imunitar, scade imunitatea, astfel încât pe respectiva persoană o poate doborî şi îi poate provoca moartea şi o răceală simplă. Această afecțiune nu se tratează definitiv, ci se menține sub control..astfel că persoanele infectate merg lunar pentru un tratament.
Se ia prin contact sexual neprotejat, prin utilizarea în comun a acelor, seringilor, unghierelor, periuțelor de dinți etc. 'prin sânge'. adică dacă ai o rană deschisă şi are şi persoana infectată o rană deschisă şi are loc o atingere 'rană pe rană' se ia...