| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna masturbare excesiva? sau peste normalitate? Un numar/perioada va rog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de la individ la individ, de starea fizica, psihica, mentala a fiecaruia. Nu se poate stabili un numar stabil care sa fie acelasi in cazul tuturor. De fapt acestei intrebari nu i se poate da un raspus clar, concis universal valabil. Orice raspuns va fi unul subiectiv. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mai mult de 3 ori pe zi.

| Seba2013 a răspuns:

Masturbarea excesiva este atunci cand depasesti punctul optim.

Punctul optim te ajuta sa intelegi ca unele lucruri sunt construite pentru o activitate ocazionala.

Punctul optim tine de rezistenta organismului.
Un musculos, este diferit de un slab.
Cand musculosul vrea sa ridice o greutate, trebuie sa aiba grija la punctul optim.
El poate muri, daca ridica o greutate mai mare decat punctul optim.

Masturbarea se masoara asemanator si a fost construita pentru o activitate ocazionala.
Stresul tot ocazional trebuie sa fie.
Eu iti recomand sa te lasi de masturbare.

| ToKen a răspuns:

Pf, o sa fiu generos. >2ori pe zi, zilnic, mult timp..saptamani, luni.
Depinde acu', de standarde. laughing

| Ztery a răspuns (pentru ToKen):

Intrebam informativ asa, ca despre aceasta problema se discuta mult, ce crede fiecare sunt curios laughing

| Bacristivirgulaintrebasicristi a răspuns:

>10kg/zi e prea mult. Funda?