| Flory_8560 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi A IUBI pe cineva? De exemplu...2 persoane se iubesc, sunt de cativa ani impreuna, amandoi arata bine, si fie datorita unor dereglari a glandei sau doar asa pur si simplu, unul dintre ei se ingrasa foarte tare, adica ajunge la peste 100 kg. Din acest motiv celalat il paraseste, il mai iubeste sau cel putin asa crede dar nu mai poate sta langa el pentru ca nu ii place cum arata, considera ca nu poate avea o prietena/prieten langa el/ea asa de gras(a).
Credeti ca asta este iubire? Sau in anii petrecuti impreuna chiar s-au iubit? Eu cred ca atunci cand iubesti pe cineva ii esti alaturi si la bine si la rau iar daca ai iubit pe cineva mai mult timp, atunci cand arata bine, nu l-ai iubit numai pentru cum arata ca asta nu se mai numeste iubit, frumusetea trece ori mai repede ori mai tarziu, ramane sufletul, personalitatea, zambetul...

Răspuns Câştigător
| MonicutZZa a răspuns:

Aia este orice altceva, numai iubire nu. Iubirea nu se rezuma doar la felul in care arata persoana aia pe care o iubesti, e intreaga lui fiinta, il iubesti pentru ca te face sa te simti special, pentru ca doar o imbratisare sau o privire a lui te face sa te simti in al noualea cer si este totul pentru tine... si este cel mai frumos lucru de pe lume indiferent de cati ani trec sau cate kilograme sau riduri i-au adus anii doar pentru ca exista in viata ta. Eu asta simt si sunt sigura ca este iubire. Cat despre acele persoane despre care povestesti tu, nu s-au iubit niciodata daca ceea ce ei numeau "iubire" a disparut de la un lucru atat de insignifiant. Iubirea este acceptare, acceptarea persoanei iubite cu calitati si defecte de orice fel. Daca l-ar fi iubit cu adevarat, ar fi iubit fiecare kilogram al lui!

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Stii ce nu inteleg oamenii? Ca si dragostea are un termen de valabilitate, nu dureaza vesnic nimic in viata asta.Cunosc oameni care au o casnicie de 20 de ani in spate si se despart.De ce? Pentru ca intervenit monotonia si el si-a gasit o amanta mai tanara sau ea se intretine cu un juniorwinking
Reteta dragostei vesnice o vezi numai in filme.In realitate e cu totul alta poveste.Nu toti isi gasesc perechea, majoritatea se multumesc sa tina langa ei oameni mediocrii doar pentru ca ei cred ca asta merita.Gresit.Daca poti, impinge-ti limitele.Cine a zis ca o tipa urata nu poate sta cu un super tip si relatia sa dureze mult timp lumea mirandu-se de cat de fascinat pare el de ea.Asta inseamna inteligenta feminina
Iubesti atunci cand ai capacitatea de a gandi cu inimawinking

| anaid a răspuns:

Pentru mine a iubi pe cineva inseamna sa vezi ce este in sufletul acelei persoane nu in exteriorhappy si imi pare sincer rau daca te dezamagesc dar aia ce descrii tu acolo nu a fost niciodata iubire adevarata a fost atractie fizica si poate... obisnuintahappy

| Acvila a răspuns:

Am un amic de foarte multi ani...Si el era logodit cu o fata superba, erau impreuna de 4 ani si ceva si urmau sa se casatoreasca.Acum un an, el a avut un accident de masina, si in urma lui a ramas invalid. Ea l-a parasit. Tu crezi ca asta e iubire adevarata? Daca la primul obstacol,(fiind mic sau mare)unul din ei fuge de responsabilitati si da uitarii tot ce au trait pana atunci, fara a se gandi ca e mai importanta persoana de langa ei decat propria persoana?
Vreau sa mai adaug ca amicul meu dupa 6 luni de recuperare si-a revenit partial, si nu va intarzia mult pana cand va putea merge normal. Unora le trebuie un test dintr-asta dificil ca sa isi dea seama daca persoana de langa ei le e cu adevarat loiala sau nu...

| Annie_3559 a răspuns:

Frumusetea e trecatoarehappy...
oRIcum se pune accent pe partea asta fizicathinking sad
Primul lucru care ne atrage la cineva e fizicul bineinteles ca nu poti vedea deodata ce este in sufletstraight face, decat pe parcurs.

Ca sa-ti dau un raspuns la situatia respectiva care ai mentionat-o, nu cred ca aceea se numeste IUBIRE.
In nici un caz.
A iubi presupune:
-incredere,
-sinceritate,
-respect,
-admiratie,
-afectiune, intelegere si lista poate continuahappy

Sa IUBESTI nu presupune sa pui CONDITII.
Intre cele 2 pers era o atractie fizica, din partea respectivei/respectivului, daca iubesti nu parasesti pe cineva pur si simplu ca sa ingrasathappy.
Esti alaturi de persoana aleasa si la bine si la rau, mai ales la rauhappy.

Atunci iti dai seama cine tine la tineoh go on.happy

papahappy

| BellaRagazza007 a răspuns:

Deci, dupa mine iubire. a adevarata este:
_ respect reciproc
_ incredere
_shi atractie fisica
_ afectiune
_ a iubi inseamna sa. i fii alaturi la bine si la rau
asta pentru. mine este iubire adevarata.

Si dupa mine, ce era intre acele doua persoane, era o simpla atractie fisica. o mai bine spus, din partea persoane. i care nu sa ingrasat, era sigur, doar o atractie fisica, si nimic mai mult!

| nuamnuvreau a răspuns:

A iubi=a te chinui sa atingi imposibilul(pentru mine). Nici macar cand iti gasesti asa zisul suflet pereche nu iubesti.Omul se naste, respira, se hraneste, creste, se inmulteste si intr-un final moare.Nu se pomeneste nimic de iubirelaughingGlumeam, dar parerea mea tot aceeasi estewinking

| Razvan_8265 a răspuns:

Stii asa zice foarte multa lume ca ori ce sa.r ntampla voi fii alaturi de tina pentru ca te iubesc dar nu este asao data ce iti este rusine sa iesi cu prietenu[a] pe strada sentimentul de iubire se pierde stii daca tu simti ca persoana "iubita"nu te mai atrage nu poti sa stai cu ea din neplacere si atunci devine un caz tragic. apar certurile neintelegerile si tuu atunci te desparti de iubitul tau si il ranesti fftare asa ca incearca sasa eu spui cu frumosa si incearca sa dureze cat mai mult despartire voastra cam 1 luna pentru ca saracu baiat sa nu fie in totalitate rani sa fiie pe parcursbig grinbig grinbig grin:scuze ortografie ma grabescbig grin

| LittlEAngeL_2780 a răspuns:

Nu se poate spune ca a iubit acea persoana daca a parasit'o in data ce nu mai arata bine!
Cand esti cu cineva de foarte mult timp. dispare atractia fizica si apare cea sufleteasca. Cred ca cei doi sau unul dintre cei doi nu a iubit destul sau deloc. pentru ca daca iubesti faci orice sacrificiu si suporti orice happy

| pinkLife4me a răspuns:

Nu exista dragoste adevaratawinkingbig grin