| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa nu va plictisesc prea tare. Am douazeci de ani si acum cativa ani m-am indragostit de o fata cu care am trait o frumoasa poveste de iubire. De ceva timp am aflat cu tristete ca suntem bolnavi de HIV dar am zis ca impreuna putem trece peste orice, nu am spus nimanui secretul. Nu conta ca mai am 5-10 sau 15 ani de trait, simplul fapt ca eram langa ea imi ajungea. Langa ea uitam de boala, o faceam si pe ea sa rada si luam in gluma totul, fiindca ea se stresa enorm. Cand credeam ca nimic nu poate fi mai rau, uite ca Murphy mi-a arata ca se poate: M-a parasit pentru altul care oricum nu tine la ea si care o inseala de cate ori apuca (pe fata). M-a mintit de prea multe ori si se intalnea cu amandoi la un moment dat, pana am prins-o a doua oara, si a treia. Stiu, am fost prost, dar asa e cand iubesti, speri sa isi revina si ii dai sanse. M-am decis acum cateva luni sa o evit total si sa mi-o scot din cap. Acum vin intrebarile care ma macina zi si noapte: La un moment dat o sa vreau si eu sa am o relatie cu alta fata, dar avand in vedere starea sanatatii mele, pot eu oare sa fiu atat de egoist incat sa risc ca o alta persoana sa se imbolnaveasca de la mine?(chiar si folosind prezervativul riscul exista) Pot eu sa risc sa fac rau altei persoane doar pentru a ma simti eu bine? Daca ii spun unei fete ce am fuge pe dealuri, clar! Daca nu ii spun si o las sa se indragosteasca de mine, e corect? NU! si atunci am doua variante: ma paraseste sau ajunge sa ma iubeasca si ramane langa mine orice ar fi. Dar nu e deloc corect fata de ea! Cu ce drept ii stric eu viitorul si sanatatea? Doar ca sa ma simt eu iubit? Nu cred ca sunt capabil de asemenea egoism.
Oare ma pot obisnui fara dragoste in viata mea?
De ce e viata asta plina de alegeri, niciuna usoara?

11 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Mhm... e o intrebare grea si o alegere dificila pentru tine.
Riscul este f mare atunci cand unul este bolnav si celalalt nu.
Eu ti-am recomanda totusi sa iti cauti o fata seropozitiva, ca sa nu te simti in nici un fel vinovat si sa nu stea nici fata cu frica ca s-ar putea imbolnavi.
O intrebare : Prietenul iubitei tale e seropozitiv si el?

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu mi vine sa cred. te as intreba mia multe dar ma opresc aici >FI optimst si nu te lasa doborit undeva acolo sus e cineva care ti poarta de grija. FII bun ca te va rasplati, vei gasi persoana dar trebuie sa fii sincera cu ea. va fi cineva care sa te iubeasca asa cum esti. urmeaza tratamentul si vezi ca intr o zi va fi bine fara sa ti dai seama SAnatate iti doresc

| tereza a răspuns:

De ce e viata atat de plina de alegeri? - pentru ca suntem puternici, pentru a ne ajuta sa pretuim ce avem, pentru a ne face sa invatam sa iubim dincolo de trup si lumea vazuta.
Gandesti atat de frumos. Cea care va fi a ta nu va fugi cand va afla adevarul. Si nu poti spune tu daca este corect sau nu asa cum nu ai avut de ales daca vrei sau nu aceasta boala. Adevarul elibereaza mereu si daruieste bucurie. Poti fi iubit si te poti bucura si altfel important este sa gasesti calea. Poti simti iubirea si altfel e adevarat ca va fi greu dar exista solutii pentru totul.
Moartea este singura care nu are solutie. Sunt milioane de oameni in situatii similare. Curaj!

| Anda_5509 a răspuns:

ESti printre putinele persoane care gandesc asa logic...Altii "si-ar traii"restul vietii, imbolnavind mai multe persoane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Anca respectivul nu e seropozitiv, ei zic ca se protejeaza si ca se iubesc (dar el umbla si cu altele si se ocupa de unele chestii - sa zicem ca se crede mai mult decat e)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea a avut'o de mica, iar eu am fost primul din viata ei. Am aflat impreuna vestea. Nu imi pare rau, daca as putea sa dau timpul inapoi as face la fel. Asta inseamna iubirea! Ma bucur ca am avut acei ani frumosi cu ea, daca boala e pretul pe care trebuie sa il platesc, asa sa fie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba frate imi place de o fata de ma inebunit ZAUlaughing

| smiley_3104 a răspuns:

Nu inteleg, ati descoperit ca sunteti bolnavi, dar cine a avut boala? Ciudat, e normal ca vrea sa si traiasca viata la maxim stiind ca sufera de aceasta boala. Parerea mea e sa faci si tu la fel, dar fara sa lovesti pe altii!

| catalinutza_8298 a răspuns:

Pai uh zici ca nu vrei sa faci rau nimenui dar pur si simplu nu e vina ta ca ai aceasta boala ca si fata aia trebuia sa te iubeasca asa cum esti ca eu cred ca esti tare si ca poti sa rezisti si fara iubire fi tare frate ca poti si asta e viata buna rea nu avem ce facesad pe bune imi pare rausad

| mihaimihai_1739 a răspuns:

Salut! am si eu aceeasi problema ca tine (cu hiv) eu am aflat acum 6 sapatamani si as vrea sa cunosc si eu o persoana cu hiv pentru a face un schimb de informatii in legatura cu aceasta problema, eu nu cunosc pe nimeni cu hiv si in cazul meu numai stie nimeni decat familia. da-mi add pe id done_marian_cristian!