| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa te comporti copilareste? Care e diferenta dintre a te comporta matur si a te compota copilareste? vreau parreri si exemple, funda pentru primul raspuns si cel mai bine explicat ...mersi anticipat(scuze categoria, dar e urgent)

Răspuns Câştigător
| nicoleta01 a răspuns:

Comportament copilaresc adica cum sunt copii sa te prostesti, sa vrei ca toata lumea sa faca cum spui tu, sa spui te iubesc si chestii din astea cand nu isi au rostu, iar comportamentul matur inseamna sa fii ma iserioasa, fara glume proaste, prosteli deci ca un om matur. nu prea stiu cm sa ma exprim la aceast aintrebare dar sper sa te ajute. pupici

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O persoana care se poarta ca un copil are un comportament destul de naspa se vaita des cere multe si se supara pentru orice prostie iar o persoana matura stie ce sa vorbeasca nu se supara din orice motiv, nu zbiara ca un nebun, nu se streseaza cu usurinta, e calm si stie sa controleze situatia.

| Fefe92 a răspuns:

Sincer a te purta copilareste inseamna a fi capricios si mofturos, cuvintele nu vreau, nu am chef sau toane de genu fac parte dintr-un comportament copilaresc. O persoana care se comporta matur gandeste si inainte de a vorbii si mai ales incearca sa intelega pe ceilalti. Dar comportamentul copilaresc se intalneste de obicei la persoanele egoiste si rasfatate dar daca vrei sa ai un comportament matur ar trebui sa incerci sa intelegi pe restul si sa nu critici din prima sau sa te amuzi la orece greseala facuta de ceilalti. Depinde si de varsta adica nu poti compara comportamentul unei fete de 13 ani cu una de 19. Ca sa devii matur trebuie sa treci prin incercarile vietii, dar daca int o persoana de 19 ani care e tot cu toane atunci exista o problema care poate fi si de natura familiei, pana la urma familia joaca un rol deosebit de important de ce crestere primeste de la parinti. Deci in concluzie diferenta dintre un comportament matur si unu copilaresc este capacitatea de a intelege pe ceilalti si de ati asuma riscurile aspra proprilor decizii. Sper ca te ajuta cu ceva parerea mea.

| Nastas_Valeriu_1995 a răspuns (pentru Fefe92):

Excelent. Parerea ta este exemplara