| yoni a întrebat:

Ce inseamna sarcina extrauterină?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca fatul nu s-a fixat, cum e noral, in uter ci in afara lui. Cel mai adesea in trompa, dar poate fi si liber in cavitatea peritoneala. Crescand, fatul va rupe trompa si femeia va sangera intern foarte grav, fiind nevoie de interventie chirurgicala de urgenta.

mlm
| mlm a răspuns:

Sarcina extrauterina este atunci cind oul fertilizatzigotul) se fiseaza in afara uterului determinand astfel acest tip de sarcina, in majoritatea cazurilor sarcina se dezvolta in una din trompele uterine dar si la nivelul ovarului.In astfel de cazuri se recurge la intreruperea de sarcina, de multe ori acest lucru duce la sterilitate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fatul se fixeaza in una din trompe.

| Sara2 a răspuns:

Oul este in afara uterului iar copilul nu poate fi pastrat

| kh1ss a răspuns:

O sarcina formata in afara uterului

| mioara a răspuns:

Pe dinafara uterului

| nicolbutnaru a răspuns:

Un ovul fecundat care s-a fixat pe o trompa uterina, iar nu in uter. Trebuie extirpat fiindca nu este o sarcina viabila si reprezinta o urgenta medicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa c a spus brigaela, femeia poate ramane sterila.