| YubithaTha a întrebat:

Ce este o sarcina extrauterina? funda, pls! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anytsa a răspuns:

Sarcina extrauterină se traduce prin implantarea unui ovul fertilizat şi în alte locuri decât uterul.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Extrauterin-> in afara uterului ---In mod normal, la inceputul sarcinii, oul fertilizat calatoreste din trompa uterina catre uter, unde se implanteaza si creste. In aproximativ 2% din sarcini, oul fertilizat (zigotul), se implanteaza pe o suprafata din afara uterului determinand astfel dezvoltarea unei sarcini ectopice ( extrauterine)--- unele se dezvolta intr-una din trome, altele la nivelul ovarului, altele in abdomen (dar in afara uterului). O sarcina extrauterina nu este viabila si, uneori, poate pune in pericol viata femeii.

| doctoressa a răspuns:

Sarcina extrauterina sau ectopica este acea sarcina care se dezvolta in afara cavitatii uterine. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......trauterina

caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi!
In mod normal, la inceputul sarcinii, oul fertilizat calatoreste din trompa uterina catre uter, unde se implanteaza si creste. In aproximativ 2% din sarcini, oul fertilizat (zigotul), se implanteaza pe o suprafata din afara uterului determinand astfel dezvoltarea unei sarcini ectopice (cunoscuta si sub numele de sarcina extrauterina sau sarcina tubara).
Aproape toate sarcinile extrauterine se dezvolta intr-una din trompele uterine dar se mai pot localiza si la nivelul ovarului, cervixului (partea inferioara a uterului) sau in interiorul abdomenului. O sarcina extrauterina nu poate sustine fetusul in viata foarte mult timp. Daca este lasata netratata, sarcina ectopica tubara poate determina ruptura trompei uterine si hemoragie masiva, complicatii ce pun in pericol viata gravidei. De aceea, in cazul unei sarcini extrauterine diagnosticate, care nu determina prin ea insasi avort spontan, este necesara intreruperea acesteia, fie prin metode medicale ce opresc dezvoltarea sarcinii, fie prin metode chirurgicale ce inlatura mecanic zigotul implantat anormal.
Cel mai important risc asociat cu sarcina extrauterina este deteriorarea fertilitatii. Sarcina ectopica poate distruge una din trompele uterine, reducand astfel sansele unei viitoare conceptii si crescand riscul aparitiei in viitor a unei noi sarcini extrauterine.
Prin dezvoltarea sa, sarcina extrauterina pune in pericol viata gravidei. Desi decesul din aceasta cauza este rar, sarcina extrauterina reprezinta principalul motiv al deceselor survenite in primul trimestru de sarcina. O ruptura a sarcinii extrauterine necesita tratament chirurgical de urgenta.

| DrA a răspuns:

Salutare
Sarcina extrauterina este o sarcina care se formeaza in afara uterului. Cel mai frecvent ea se formeaza intr-o trompa uterina (acel canal care leaga ovarul de uter). Aceste trompe uterine au un perete elastic si se pot destinde destul de mult, dar nu suficient incat sa se dezvolte o sarcina. Astfel, o sarcina extrauterina doare si daca nu e operata la timp poate duce la pierderea trompei respective. Sper ca te-am ajutat