| AntonMihai a întrebat:

Ce insemna perioada fertila si cum se calculeaza aceasta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, perioada fertila se poate calcula doar daca fata/femeia are un ciclu regulat, adica se succede lunar, la acelasi numar de zile.

Sa luam de exemplu, un ciclu normal si regulat de 28 de zile, unde ovulatia se produce in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, mai precis in ziua a 14-a.
Perioada fertila incepand cu 3-4 zile inainte de ovulatie, tinand 3-4 zile dupa ovulatie.
Deci, perioada fertila incepe din ziua a 10-a si se termina in ziua a 18-a, numarand intotdeauna din prima zi a ciclului menstrual.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici si un calculator de fertilitate, fata trebuie doar sa-si introduca datele personale:

http://www.copilul.ro/calculatoare/calculator-perioada-fertila.html

| BryBard a răspuns:

Raspuns de-al lui | corbulalbrosu a răspuns:
1.) Perioada fertila reprezinta o grupare de 6-7 zile a fiecarui ciclu menstrual, zile in care se poate forma o sarcina in cazul in care ajunge sperma in vagin intruna sau in toate acele zile. In cadrul acestei perioade ziua ovulatiei este a 5-a zi.

| AntonMihai explică (pentru BryBard):

Si cum se calculeaza aceasta?

| BryBard a răspuns:

Http://www.qbebe.ro/......da_fertila citeste de aicia, dar totusi nu are rost daca nu esti fata, fetele ar trebui s-a stie asta nu tu.