| Alexiytza a întrebat:

Cum se calculeaza perioada fertila?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila nu se poate calcula decat in cazul in care femeia are un ciclu menstrual foarte regulat si anume doar daca in ultimele 6-8 cicluri menstrual nu s-a inregistrat o abatere/diferenta mai mare de 1 zi in + sau in - fata de numarul de zile al ciclului respectiv care ar trebui sa ramana constant acelasi. In acest caz se va sti intotdeauna cu precizie data urmatoarei menstruatii. Din acea data se va scade numarul14, deoarece ovulatia se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de menstruatie si astfel se determina data la care se produce ovulatia. Fata de aceasta data de ovulatie cele 5 zile situate inaintea zilei respective si 2 zile de dupa reprezinta perioada fertila. Pentru ca tu sa intelegi am sa exemplific astfel ca de exemplu presupunem o data ca fiind cea a urmatoarei menstruatii si aceasta ar fi data de 22. In acest caz 22-14 = 8 fiind data ovulatiei, rezulta ca cele 5 zile dinainte si anume 3, 4, 5, 6, 7 si cele 2 zile de dupa 9, 10 vor reprezenta perioada cuprinsa intre data de 3 si 10 care este in acest caz ipotetic perioada fertila.La fel se procedeaza indiferent care ar fi data urmatoarei menstruatii. Sper ca ai inteles. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Cu virgulă și două zecimale.

| neutrino a răspuns:

O femeie sanatoasa este mereu fertila, motiv pentru care sexul se face intotdeauna cu prezervativ.