| Yee a întrebat:

Ce intreb acum poate parea un mic misogin si usor ca la mintea cocosului de raspuns, dar totusi:

Femeile si fetele au aceleasi probleme cu partea masculina, la fel cum noi avem cu ele?
Adica, ce vreau sa spun: cat am trait eu pana acum nu am prea vazut si auzit de nici o fata care sa nu fi vorbit cu cel putin un baiat, la o relatie ma refer. Majoritatea fetelor incep sa aiba relatii foarte devreme. Am vazut femei proaste si urate care aveau relatii sau erau dorite de cineva in timp ce cunosc si vad mereu pe aici baieti destepti, ce arata decent, respectuosi, care spun ca nu au avut o prietena niciodata. Si totusi numarul femeilor in orice tara de pe pamant e tot timpul un pic mai mare decat al barbatilor. Literalmente exista cate o femeie pentru fiecare barbat si totusi...
De asemena, fetelor:
Cum va dati seama cand sunteti intr-o relatie toxica? Cand ii puneti stop? In medie cam cat va ia pana gasiti un alt potential partener?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Si noi avem probleme in dragoste ca si voi.Si noi poate facem o alegere gresita,nu suntem apreciate,nu găsim persoana potrivita etc.
Relațiile începute de foarte mici sunt cumva normale atata timp cat se rezuma la tinut de mana, plimbat prin parc, împărțit teme. Unde deja se depășește pragul asta exista o lipsă de educație, un părinte neglijent si o fata cu capul în traistă.Nu vreau sa judec pe nimeni, dar si eu am inceput o relație de destul de mica si am regretat.
Fetele isi fac relații pentru ca si băieți vor. Daca ei nu ar vrea ele nu ar avea cu cine sa fie, iar daca stai si te gândesti la ce spui tu apare paradoxul.Adica daca toate fetele au iubit fie urâte, fie frumoase dar in acelaș timp sunt mai multe decat băieții ceva nu se leaga (si sigur femeile sunt mai multe decat bărbați pe planeta s-a dovedit). Băieti ce au o anumită vârstă si nu au iubita ori nu au găsit persoana potrivita, ori au ei o problema.

După părerea mea iti dai seama greu ca esti intr-o relatie toxică, Ca de aceia e toxica.Iti dau exemplul meu ca e cel mai bine.Eu mi-am dat seama abia după 8 ani in care pur si simplu nu stiu cat la suta ne-am iubit si cat ne-am complăcut din obisnuinta sau ajutandune unul pe altul.Deci un semn ar putea fi confuzia, nu sti daca il iubesti sau doar v-ati obisnuit.Iar asta iti dai seama din modul in care convietuit impreuna. Spre exemplu mie imi era tot una de ce face el in viata de zi cu zi atata timp cat eu ma simțeau independenta si simteam ca am responsabilitatea unei familii, iar lui ii era la fel tot una cat timp avea femeie în casă ce ii făcea treburile.La varsta aia eu asta imi doream,sa am un loc al meu pe care sa il dramuiesc plus un băiat pe care sa il iubesc.Dar cu trecerea timpului,cand am vazut ca nu mi se oferă afectiune,atenție,iubire,nu mi se iau in considerare parerile, sunt tratată ca un copil sau un subaltern, sunt mereu descurajată in orce as vrea sa fac, sunt chemată cand era nevoie de mâncare, curătenie, sex iar cand eram bolnavă eram in grija mamei am realizat ca ceva nu e in regula.In momentul cand m-am trezit la realitate si am inceput sa reproșez si sa pun piciorul in prag au început violențele fizice (ne băteam efectiv).
Eu am pus stop cam tarziu,Dar in general trebuie pus stop in momentul in care iti dai seama ca ceva nu e in regula cu sentimentele voastre,nu mai simțiți ce trebuie sa simțiți unul pentru altul ca sa nu apucați sa ajungeți la înșelat, batai etc.
În prealabil un alt partener trebuie găsit atunci cand esti sigura ca ai trecut peste despărțire si esti pregatita pentru o nouă viață.Eu una am gasit un sprijin într-un prieten (cu ajutorul lui mi-am deschis ochi sa vad ca ceva nu e bine, el m-a facut sa imi pun semne de întrebare aflând de cum functional noi ca si cuplu) iar relația ne-am oficializat-o la un an de zile după cealalta(si acum suntem impreuna si avem de gând să ne casatorim).Dar nu pot sa neg, ne stiam dinainte si aveam deja sentimente unul fata de altul doar ca public am recunoscut si ne-am mutat abia după un an.
Dacă ești un om cerebral si cu capul pe umeri, găsești un partener destul de repede, dar ideea e sa nu te grăbești si sa analizezi situația.

15 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

O sa fiu offtopic.
Prietena-mea s-o despărțit de mine acum o săptămână din cauza ca simte ca si-o schimbat sentimentele fata de mine de cand o inceput sa creada ca simpatizeaza alt baiat.
Eu care vorbeam cu ea despre viitor, eu care ii luam cadouri aveam grija sa nu răcească aveam grija sa mănânce etc. si ea la primul impuls sau nu stiu cu totul adevăratul motiv poc si despărțit de mine si cand stiu ca ea era cea care tinea cu dintii de relatie si sa nu o insel (nu am inselat niciodată) bine ca acum suntem bine si inapoi împreună. Nu poti stii niciodată ce e in gandul altor persoane... oamenii sunt niste monstrii uneori, imorali fara logica fara ratiune. Nu imi pot explica cum e sa iti scurtcircuiteze altul mintea incat sa incepi sa il placi cand tu ai o relatie de 3 ani da acum mna... cum am zis oamenii sunt monstrii uneori

| TLF92 a răspuns:

Eu cunosc fete, fara sa supar pe nimeni urate cu spume, care recent s-au maritat cu niste baieti destul de ok si mai au copii iar eu nu am avut o prietena in 28 de ani de existenta! ce dovezi vrei mai mult de atat, care reflecta hipergamia femeilor in ziua de azi in ceea ce privesc standardele masculine? Pentru fiecare barbat nu exista o femeie atat timp cat o femeie nu il doreste!

| TLF92 a răspuns:

Nu cred ca vor avea in 50 de ani de acum in colo, parerea mea ca femeile sunt la butoane in ziua de azi si nu vor avea asadar probleme in gasirea unui partener, indiferent de ce te vor mintii unii prin comentarii, insa cand vine vorba de baieti bonul ala de la casa de marcat pe care il primesti la supermaket e nimic pe langa conditiile ce trebuiesc indeplinite ca baiat sa ai o prietena

| Ofiintă a răspuns:

Nu am avut neapărat o relație, doar o tentativă de ceva.
Am renunțat la acel individ, acum aproximativ 3 ani.
Nu am avut pe nimeni de atunci.
Nu poate să iti sugereze cineva o medie, asta pentru că nu există neapărat. Relatiile interumane nu functioneaza într-un mod mecanic.
In cazul meu, contează să imi placă de acel cineva, si nu să am pe cineva, doar de dragul de a avea pe cineva.
M-am limitat la un moment dat, motivul pentru care nu o mai fac.

| Emma30555 a răspuns:

Exista și fete singure. Poate nu întra pe site ul asta dar sunt și fete și femei care așteaptă sa întâlnească pe cineva și nu găsesc fiindcă nu au unde sa cunoască, fiindcă sunt prea mulți ciudați pe sit uri etc. Tocmai tu ai spus ca sunt mai multe fete decât băieți ca număr de popolatie și cum sunt mulți băieți singuri, clar sunt și fete singure, doar pana la urma fiecare își găsește pe cineva dacă sunt oameni la locul lor. Oricum în ziua de azi sunt mulți oameni singuri

| UniData a răspuns (pentru Emma30555):

Nu poate, chiar sunt multe fete singure pe site-ul asta care mint ca au iubiti de multi ani dar daca ar avea nu ar mai sta toata ziua online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e usor nici pentru femei. Au si ele problemele lor, dar ca femeie din pacate daca calci odata stramb... stii cum e societatea. De aici si retinerile pe care le au. Poate pare mai usor pe planul asta, de a-si gasi un partenr, dar nu chiar asa. Ca barbat ai libertate mult mai mare.
Iar fetele "urate" de care zici tu ca au baieiti calumea, poate sunt niste persoane foarte frumoase la interior. Incearca sa te uiti in sufletul ei atunci cand alegi o potentiala partenera. Multe sunt frumoase, da, dar sunt frumoase si atat. Iti pot oferi doar o față draguta si sex. Femeile alea pe care le consideri "mai urate" poate chiar au mult mai multe lucruri de oferit unui barbat. Frumusetea trece. Important e sa te simti implinit cu cineva si sa poti avea incredere in ea.
Si sa stii ca femei cuminti, destepte, frumoase, exact asa cum iti doresti, din fericire inca se gasesc. Dar nu in cluburi, nu in cercuri vicioase sau locatii de genul. happy

| Yee explică (pentru Ofiintă):

Mersi pentru sinceritate. Cum reusesti sa te multumesti sa fii singur?

| Yee explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns!
Crede-ma, fetele la care m-am gandit cand am zis urate si proaste nu aveau foarte mult de oferit pe interior.

"Si sa stii ca femei cuminti, destepte, frumoase, exact asa cum iti doresti, din fericire inca se gasesc."
Da se gasesc, dar de regula in brate la altul, chiar si fetele nu foarte frumoase, dar cu o personalitate buna.

| Yee explică (pentru MValentin):

Scuze bro. Si eu m-am indragostit odata de o astfel de femeie. Presupun ca ele sunt mai indecise. Atata doar ca stiu ca o relatie se bazeaza pe respect reciproc. Presupun insa ca sti ce trebuie sa faci, nu trebuie sa iti spun eu.

| Ofiintă a răspuns (pentru Yee):

Nu am altă variantă, cel puțin pentru moment. Insă, prefer singurătatea cu mine însămi, decât în doi.

| alexalx1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si sa stii ca femei cuminti, destepte, frumoase, exact asa cum iti doresti, din fericire inca se gasesc". Unde se găsesc mă rog? Fetele de genul sunt luate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Nu e chiar asa...
Eu de exemplu am gasit una la job, fara sa vreau. happy
Trebuie sa faci si tu un efort daca vrei ceva frumos. Ma refer sa iesi, si sa cunosti lume noua. O poti face prin perieteni, sau sa incepi sa practici diferite activitati prin care poti interactiona cu oameni noi. Daca nu te pui in situatia sa cunosti pe cineva nou, cum vrei sa gasesti fete faine? happy

Există suficient de multe femei care nu avut relații cu vreun bărbat. Femei care nu s-au axat pe asta (nu au simțit nevoia) până la vârste mai înaintate. La femei înțeleg asta pentru că există explicații biologice (fiziologice).

Un bărbat are (de obicei) mai puține nevoi care să fie satisfăcute de o femeie, în timp ce femeia are mai multe nevoi care pot fi satisfăcute de un bărbat. De aceea există concepția că femeia e în postura de "a alege".
Există variații.

| LaurentiuRomania a răspuns:

Nu vreau sa par prost crescut sau misogin sau ca fac diferențe chiar daca ele exista sau sa fiu etichetat.
Doar o părere.
Niciodata n o sa poți ajunge sa spui "asta e nivelul maxim de prostie" despre o femeie. Pentru ca ele te vor surprinde tot timpul.
Asculta vorba asta, femeile sunt ca vita-de-vie, se înfășoară de cel mai apropiat par. Nu este o formula ca la matematica, totul tine de bărbat și puterea lui de a conduce si daca merita respectiva femeie.