| adela93 a întrebat:

Ce metode de contraceptie ati incercat si care e metoda voastra preferata.

De ce? Ce avantaje si dezavantaje are?

1 răspuns:
| RXN a răspuns:

De la primul contact sexual pana acum o luna si ceva am folosit prezervativul, apoi am optat pentru anticonceptionalele, pe acestea din urma considerandu-le mult mai ok.Sunt,practic vorbind,mult mai ieftine decat prezervativele,regleaza menstruatia,iar administrate corect sunt foarte sigure. Oricum, motivele principale pentru care am vrut sa iau anticonceptionale au fost reactia adversa a corpului meu la latex si faptul ca era total enervant sa dam atatia bani pe prezervative, tinand cont de faptul ca avem o viata sexuala activa.
Dezavantajul major ar fi ca analizele care trebuiesc facute de catre ambii parteneri inainte de administrarea anticonceptionalelor sunt destul de costisitoare, dar dupa asta economie.laughing