| RAY a întrebat:

Ce nu este adevarat din urmatorul citat "Fetele care spun ca doar sufletul conteaza sunt ipocrite.".

Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

E perfect adevarat ''citatul''. big grin Majoritatea oamenilor ''normali'', comuni, intemeiaza relatii de parteneriat social/convietuire, relatii cu beneficii pe termen lung, fara sa isi dea seama, pentru ca ei cauta ambalajul (e si normal)… Si cu putin noroc, ambalajul ar avea si un continut frumos. Se idealizeaza atasamentul, posesivitatea, frica de a ramane singuri etc. ca fiind iubire. Ceea ce e total gresit.
Iubirea se construieste treptat, si amana placerea carnala. Lumea nu mai doreste prietenie intai de la partener, ci dovezi de iubire asa, picate din cer, suport, intelegere, s-a.m.d. si uita ca de fapt ce ar trebui sa vada prima oara in partener ar fi amicitia, prietenia. Daca nu imi poate fi prieten, degeaba suntem intr-o relatie. Totul se intampla ''pe fuga''. Si evident ca nu va dura caci apar frustrari, sentimentul de legatura ''consumata'', si nu mai e mult pana unul din ei va cauta altceva, o... prelungire, fara sa renunte la relatia compromisa AKA 'confortul cuibusorului'' = infidelitate.
Asta e parerea mea cel putin, ca ar trebui sa existe echilibru si cunoasterea&recunoasterea sa se faca treptat, neametiti fiind de asteptari si pofte sexuale (s-ar degaja oricum la un moment dat, dar indivizii nu inteleg ca magia se pierde daca se ofera totul deodata - de asta cred in abstinenta). Oamenii dintr-o categorie mai restransa, ciudatii, inteligentii, boemii, au parte de alte contexte sociale, au parte de anomalii frumoase de genul ''iubire pura, neconditionata pana la adanci batraneti fara prea mare '', sunt ca niste declicuri, fara sa fie neaparat atrasi/atrase de fizic intai, ei simt ceva, o scanteie anume, o atractie, dar e foarte rar si nu zic ca un om obisnuit n-ar putea avea parte de asa ceva, insa de cele mai multe ori e neimpartasit. Sa nu ami zic ca nu exista standard de frumusete; eram cu o amica la plimbare-n parc si ne uitam la tipi, la un moment dat ii zic ca-mi place de unul care nu arata tocmai ingrijit si senin, si spunea ca nu intelegea ce gaseam atractiv la el. Tocmai, nu era barbatul tip papusa - era original, parea devastat, diferit, parea el insusi happy Originalitatea e sexy

| RAY explică (pentru sopranaCadaverica):

Foarte bine argumentat ceea ce ai scris și la obiect

43 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

E conteaza pe naiba doar sufletul...

| RAY explică (pentru sofisis):

Acum 38 minute | sofisis a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
E conteaza pe naiba doar sufletul...

atunci de ce naiba ma contraziciti si ma jignesti cand si tu spui la fel ca mine, cica mai si spui la una ca citesc pe diagonala cand ea a afirmat ca pentru ea doar sufletul conteaza, nu doar ea si majoritatea de acolo, intrebarea era DOAR SUFLETUL

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca nu conteaza doar sufletul nu te absolva de faptul ca esti fixist si nu pricepi ce incearca cei care iti raspund sa iti transmita. Ca sa poti fi cu un om trebuie sa treci peste diferite bariere, ca sa le zic asa. Prima este cea fizica. Daca fizicul ti-e placut, ai rabdare si curiozitate sa cunosti acel om. Daca iti place caracterul, treci mai departe si incerci sa vezi cum se prezinta emotional si psihic. Tu incerci sa pui o mini-eticheta. Cumva la tine oamenii se impart in urati si frumosi. Cine spune care sunt urati si care nu? Poate mie imi place de unul ciung. Tu il vezi urat, eu frumos si pe mine ma atrage. Esti incapatanat rau de tot

| RAY explică (pentru sofisis):

Vezi bre ca tu scrii ca daca ti-a placut fizicul, daca scrii doar sufletul conteaza numai exista fizicul in ecuatie, cica sunt fixist, eu nu impart pe nimen

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Nu serios. Nu pot cu tine. Imi scade glicemia laughing)) Cred ca si cu un copil pot avea o discutie mai coerenta decat asta. Iar ...mea culpa ca ma bag

| RAY explică (pentru sofisis):

Activitatea ta neuronala cred ca e prea intensa cand ma citesti, ce sa faci

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

O cam iau razna neuronii mei cu tine, asta asa e. In primul rand pentru ca se concentreaza sa traduca in limba romana ce naiba scrii. Apoi se concentreaza sa puna semnele de punctuatie acolo unde trebuie. Apoi, cel mai greu, sa nu lesine de ras laughing)
Serios acum...hai sa o lasam aici ca vorbim absolut fara rost si ma obosesc discutiile de genul

| RAY explică (pentru sofisis):

Tu dupa ce ca jignesti omul, mai si razi de el, ce educatie ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"Don’t give a f*ck man"

Dacã iei in serios fiecare misto-uri de la femeie, nu e de mirare ca ramai pe lângã.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Probabil e la ovulație si e atrasa de mine :)) tu ai o gandire foarte magica https://www.descopera.ro/......nduc-viata
percepi totul prin credinte, credualitate in lipsa gandiri critice, rationale

e treaba ta, revenind la subiect, mi-a dat dreptate ca nu conteaza doar sufletul restul numai conteaza

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da eu sunt autist am prietena imaginara un spiridus in mintea mea care imi spune cuvinte calde, doar ce vreau sa aud.nu ca toate tarfele din realitate care fac misto de mine. Si o i-au personal.

Ps- ala da suflet

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai din moment ce conteaza doar sufletul ai sanse mari sa iti gasesti jumatatea aici

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

De ce jignești oamenii? sad

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar vrei un raspuns la aceasta intrebare? Daca da, pentru ca am tendinta sa zic omului in fata ce cred despre el. Daca te consider, dupa standardele mele prost, sa fii sigur ca asta iti voi spune. Te superi? Maybe. Prefer asa decat sa te vorbesc pe la colturi.
Ray este genul de semidoct care stie cate ceva despre diverse lucruri dar nu poate intelege un sens larg al unei probleme. Pune aceeasi intrebare de 4 ori asteptandu-se la alte rezultate. Stii cine face acelasi lucru repetitiv asteptand rezultate diferite? Este fixist si nu vrea sa inteleaga ca nu se poate extrapola fraza "conteaza doar sufletul". Din punctul lui de vedere daca spui ca e important sufletul in detrimentul altor lucruri ( asa cum i s-a raspuns), asta inseamna ca esti incapabil sa simti atractie fizica sau sa recunosti un specimen bine facut. Este incredibil de obositor sa vezi de 4 ori practic aceeasi intrebare iar el sa nu priceapa ca pentru fiecare conteaza altceva si ca nu toate femeile suntem niste parsive, materialiste. ahtiate dupa bani si curve iar barbatii nu sunt toti niste curvari disperati dupa buci si tate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Nu ma asteptam la un răspuns serios, dar apreciez sinceritatea.Nu cred însă ca si ray o va face.
Nu vrea sa înțeleagă, bine zis.Dar totuși intelege.E imposibil sa n-o facă..Numai ca adevarul ar însemna ca el e de vina pentru eșecurile lui si prefera alternativa, in care fizicul e de vina si nu poate face nimic.Desi poate si aici sa imbunătățească câte ceva, dar de unde voința.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

La inceput(acum ani) am incercat sa ii explic faptul ca fizicul e relativ neimportant, in sensul ca ok, nu esti foarte aratos, nu lesina fetele in urma ta dar asta nu inseamna ca nu te place nimeni. I-am zis sa isi arunce ochii si pe fetele mai...simple. Ca el umbla numai dupa bunaciuni. Stii ce mi-a zis? Aaaaa, pai nu-mi plac alea!
Apai scuza-ma da....scuza-ma pe mine in situatia asta nu ai capacitatea sa percepi realitatea asa cum este ea. El vrea fete mult peste liga lui. Toti ne stim cumva locul. Adica, eu nu ma apuc sa sper la printi sau presedinti sau mai stiu eu ce si sa consider ca viata mea e un esec ca nu ma ia unu d'asta de nevasta. N-am stofa si calitati de printesa si accept asta ca pe ceva logic. Anomalii gen unu super bogat si una foarte saraca au loc doar daca ea e cumva iesit din comun de frumoasa sau desteapta...dar asta e caz de 1 la 76423873.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In care fizicul e de vina si nu poate face nimic. Desi poate si aici sa imbunătățească câte ceva, dar de unde voința.

cum adica fizicul este de vina daca doar sufletul conteaza?

| RAY explică (pentru sofisis):

Eu unu recunosc ca conteaza si fizicul nu doar sufletul

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu ma asteptam la un răspuns serios, dar apreciez sinceritatea.Nu cred însă ca si ray o va face.
Nu vrea sa înțeleagă, bine zis.Dar totuși intelege.E imposibil sa n-o facă.

dar pe tine de ce te inteleg?

| RAY explică (pentru sofisis):

Iar el sa nu priceapa ca pentru fiecare conteaza altceva si ca nu toate femeile suntem niste parsive, materialiste. ahtiate dupa bani si curve iar barbatii nu sunt toti niste curvari disperati dupa buci si tate.

cand am afirmat eu asa ceva? dovedeste ceea ce afirmi

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Hecate incerca sa spuna total altceva, tu o tii pe a ta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pe naiba ma înțelegi.
Sunt vreo 2-3 persoane care ma înțeleg cât de cât pe aici.Tu sigur nu faci parte din ele.
Cât despre cealalalta întrebare, ai aptitudinile necesare sa înțelegi ceea ce citești.Cred.Nu e nevoie sa-ți mai explic.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Te inteleg cand spui ca si fizicul si personalitatea conteaza, despre asta discutam

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Las-o asa, te lupți cu morile de vânt

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cât despre cealalalta întrebare, ai aptitudinile necesare sa înțelegi ceea ce citești.Cred.Nu e nevoie sa-ți mai explic.

ce sa inteleg ca fizicul nu conteaza deloc doar sufletul, explica-mi si mie cum e posibil asa ceva?

| RAY explică (pentru sofisis):

Voi incercati sa imi spuneti ca fizicul nu conteaza deloc doar sufletul, asta incercati ca in rest nu vad ce altceva

| RAY explică (pentru sofisis):

Ce incerci sa imi spui omule?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Las-o asa, te lupți cu morile de vânt

desigur ca se lupta cu morile de vant daca imi spune ca doar sufletul conteaza

| RAY explică (pentru sofisis):

La inceput(acum ani) am incercat sa ii explic faptul ca fizicul e relativ neimportant, in sensul ca ok, nu esti foarte aratos, nu lesina fetele in urma ta dar asta nu inseamna ca nu te place nimeni. I-am zis sa isi arunce ochii si pe fetele mai...simple. Ca el umbla numai dupa bunaciuni. Stii ce mi-a zis? Aaaaa, pai nu-mi plac alea!

ce stii sa minti,am scris ca unele fete care le-am placut nu erau atrase de mine, nu ca ma uit doar dupa fotomodele, apropo multumesc de complimente, deci sunt prost pentru ca nu cred ca doar sufletul conteaza, ce sa spun

| Plato a răspuns:

Nimic.

| RAY explică (pentru Plato):

Smecherule ai scris ca doar sufletul conteaza
în 5 Aprilie | Plato a răspuns:
Nu, nu toata lumea crede la fel.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nimic nu e adevarat din afirmatia aia, ca sa fie mai clar. AI intrebat ce nu e adevarat. happy
Eu le cred.

| RAY explică (pentru Plato):

Deci doar sufletul conteaza?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

La un om da, doar sufletul conteaza. Asta nu inseamna ca e ok sa-ti vezi partenerul mediocru. Trebuie sa-l vezi perfect.
Dar asta nu presupune six-pack sau fata simetrica de care zici tu, deoarece frumusetea e 100% relativa si subiectiva.

| RAY explică (pentru Plato):

Tu ai erectie cand vezi femei de 60, 70 de ani sau urate?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

laughing
Pai ti-am dat un link, cred ca nu l-ai vazut.

| Plato a răspuns:

Tanti asta mai aproape de camera.

| RAY explică (pentru Plato):

Ma uimesti omule

| Plato a răspuns:

Ca tot veni vorba, tanti aia cred ca-ti face niste sarmale de te iau toate orgasmele.

| OrdanKarris a răspuns:

Am alt citat pentru tine: femeile cu "doar sufletul conteaza" sunt resturi. Cand o femeie este fortata sa spuna ca doar sufletul conteaza stie foarte bine ca nu are ce oferi in materie de aspect fizic placut ochiului sau este atat de radioactiva din cauza problemelor mentale grave, probleme care alunga barbatii mai ceva ca, comediile romantice. happy

| SanduCiorba69 a răspuns:

Si proaste