| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre contraceptivele locale? Mai exact. Ce părere aveți despre „Contracept-M"? Sunt de folos?

2 Anticonceptionalele, fără prescrierea medicului, trebuie luate timp îndelungat ca să isi facă efectul? Sau dacă iei cu o zi înainte, începi tratamentul, apoi a doua zi îl continui, ești protejat in ziua aia?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Daca ovulele intravaginale sau crema spermicida : Phatmatex sau Contracept M sunt folosite cu respectarea intocmai a tuturor indicatiilor precizate de producator in prospectul de utilizare a produsului, produsele amintite ofera conform stratisticilor existente o protectie contraceptiva ''garantata'' de circa 92- 94%
2. Pastilele AC pentru a fi in mod absolut sigur EFICIENTE, dar si tolerate de organism in mod OBLIGATORIU si in toate cazurile trebuie sa fie prescrise de catre medicul ginecolog pe baza unei consultatii si a mai multor analize hormonale.
Pentru ca pastila AC sa fie EFICIENTA si sa ofere protectie totala, trebuie sa fie administrata ZILNIC si pe cat este posibil mereu LA ACEASI ORA si pe perioada de MINIM 21 de zile, adica timpul cat tine un ciclu menstrual standard. Doar daca pastilele AC sunt folosite CORECT cu respectarea indicatiilor precizate in prospect doar in acel caz metoda de protectie va fi eficienta in proportie de 99, 2-99, 5%. Aceste pastile NU se folosesc dupa ''auzite'' si nici dupa cum o ''duce capul'' pe fiecare fata fiindca depinde de organismul femeii si exista posibilitatea ca metoda sa NU fie eficienta. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt indicate fără prescripția medicului.