| Visecolorate a întrebat:

Ce parere aveti despre gelozie? Sunteti gelosi/geloase? Din ce cauza? Din iubire sau din orgoliu? De ce apare gelozia? Ce e de facut cand se transforma intr'o gelozie bolnava?

9 răspunsuri:
| dincolodevise a răspuns:

Cred ca nu exista iubire fara gelozie.atunci cand iubesti pe cineva este normal sa fii geloasa, dar trebuie sa ai o limita... normal.si eu sunt geloasa, dar acest lucru nu mi-a afectat relatiile in mare parte...gelozia apare atunci cand nu ai incredere in persoana iubita. atunci cand se transforma intr-o gelozie bolnava trebuie sa spui''stop'', trebuie sa vb cu persoana iubita, sa ii explici si dupa ramane sa rezolvati aceasta problema impreuna.

| GlontulAreMereuDreptate a răspuns:

Da sunt geloasa. dupa mine gelozia este o dovada de iubire straight face

| Madiitza a răspuns:

Sunt un tip de persoana foarte geeloasa, sunt foarte possesiva pe lucrurile de imi apartin, gelosia vine de la frica sa pierz pe cel drag, persoana la care tii... happy

| Mihai543215 a răspuns:

Hmm interesant. Eu unu nu am crezut ca sunt gelos, mereu ziceam de mine ca nu ma int ca nu sunt gelos, dar cand m-am indrag de o fata ( de fapt eram de mult dar ma obisnuiesm cu gandu ca nu ma iubeste) si am inceput sa stam impreuna am observat ca eram gelos si cand vorbea cu alt coleg, cand statea cu el si cu o prietena de a ei, chiar si cand ii zicea numele. Simteam ca innebunesc nu credeam ca sunt eu. La mine unu apare din prea multa iubire, o voiam doar pentru mine, voiam sa stea cu mine, si in niciun caz nu voiam sa o pierd. Bine ca ce e drept si ea era ffff geloasa. Trebuie sa inveti sa te stapanesti. Eu unu o cam enervam uneorilaughing ca o intrebare ce vb cu cutare, dar pana la urma am aflat ca doar pe mine ma iubea, m-am convins singur pentru ca vb mult cu ea.

| RapperuL_7603 a răspuns:

Gelozia apare atunci cand tu simnti nevoia sa fi in locul acelei persoane, de cele mai multe ori in cazul dragostei.Multi baieti [daca esti fata] au obiceiul sa faca fetele geloase. [recunosc].Si tu ar trebui sa nu-l bagi in seama.cand iti face in ciuda, intorci capul, iti vezi treabawinking. sper ca te-am ajutat. fundita? puppy dog eyes

| sw33tdoll a răspuns:

Ohh! Sunt foarte geloasa si daca e al meu e al meu! Dar des gelozia se transforma in sfada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ca gelozia e normala intr-o relatie,e o dovada ca iti pasa de persoana cu care stai si ca o iubesti.Dar e normala atata timp cat nu se trasforma, cum ai zis si u, intr-o gelozie bolnava. Atunci ar fi cazul unei despartiri pentru ca nu va mai merge.Cand nu exista iubire, gelozia apare atunci din orgoliu, te gandesti ca tu nu poti fi inselat si a.s.m.d.
Eu sunt foarte geloasa.Nu suport sa ma gandesc ca ar putea fi si cu altcineva, simt ca iau foc.Si totul pentru ca il iubesc prea mult si vreau sa fie numai cu mine.E ceva absolut normal atunci cand iubestihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. E un sentiment groaznic, te simti inferior si lipsit de incredere...
2. Nu numai geloasa, ci si posesiva cu prietenii.
3. Probabil faptul ca am putini prieteni. Putini, dar buni. Si ca ma tem ca tipul respectiv nu m-ar mai aprecia, ca s-ar axa pe persoana care ma face geloasa/posesiva.
4. Orgoliu.
5. Unii ar spune ca din iubire. Eu nu cred chestia asta, o relatie e normala cu gelozie, dar gelozia nu e normala. E doar o chestie de orgoliu, daca ar iubi persoana respectiva ar avea suficienta incredere.
5. Buna intrebare. Eventual, sa dispara acel EL/acea EA sau sa se imprieteneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia este un sentiment bolnăvicios prin definitie, care îți întunecă mintea și devine o idee obsedanta aproape în timp, care provine din motive banale, puerile și unele poate inexistente. Mereu incertitudinea încrederii în partner/a. Însă se poate controla aceasta gelozie și totuși sa fie ceva frumos, romantic și indulgent pentru ca este nevoie în același timp de aceasta gelozie într-o relație sănătoasă. Personal îmi place ideea aceasta a geloziei în relație, pentru ca pana la urma este ceva perfect normal sa existe aceasta gelozie.